LOKALNE NOVICE ČETRTEK, 13.09.2018

V zadnjem času govorimo veliko o ločevanju odpadkov, bolje rečeno, o pravilnem ločevanju odpadkov. Mnogi namreč še vedno ne vedo, kam z nekaterimi odpadki. Ali ste na primer vedeli, kam sodijo čevlji? Pa fotografije, elastika, plenice, novoletne lučke, alu folija in zobne ščetke? Ko se ločevanja odpadkov lotimo konkretno, hitro ugotovimo, da ne vemo, kam z nekaterimi odpadki. Prav zato smo obiskali Judito Jurkovič in se odpravili na deponijo na Dobravi. V današnji rubriki Prlekov radioreporter smo slišali vse odgovore na morebitne dileme glede ločevanja odpadkov. Čista aluminijasta folija tako spada v posodo za embalažo, če je umazana, pa spada med mešane komunalne odpadke. Strogo ločevanje velja za baterije in barve, ki spadajo med nevarne odpadke. Opozorilo velja tudi pri jedilnem olju, saj se le-to zbira posebej, vsekakor ne sodi v biološke odpadke ali v kanalizacijo. Judita Jurkovič priporoča, da ga zbiramo v posebni posodi in ga vsake toliko časa odpeljemo na deponijo. Podobno je potrebno storiti s tonerji in kartušami različnih tiskalnikov. Dame pozor, laki za nohte in različni trdilci za lase, če so neuporabljeni, spadajo med nevarne odpadke. Odpeljati jih je potrebno na deponijo. Peki papir sodi v črno posodo, papirnate brisače in robčki: če smo samo nekaj malega brisali – med biološke odpadke, če so bolj umazani – smrkelj, maščoba – med ostale odpadke. Odpadna zdravila se zbirajo posebej na centru v Dobravi ali če jih odnesete v lekarno. Če vas glede ločevanja odpadkov zanima še kaj več, na spletni strani KP Ormož najdete abecedo ločevanja vseh odpadkov, ki nastanejo doma pri najrazličnejših opravilih. UM

Pred dnevi smo obiskali udeleženke univerze za tretje življenjsko obdobje. Letos bo potekal kreativni krožek, namizni tenis, sodelovanje v centru medgeneracijskega učenja, krožek modernih tehnologij, krožek iz narave za zdravje in angleščina za začetnike ter nadaljevalna angleščina. Udeleženke omenjenega krožka so z delom že pričele. Že nekaj let se učijo same in to na zelo zanimiv način, je dejala Milena Zorčič. Udeleženka Danica Vnučec nam je povedala, da ji znanje angleščine, ki ga pridobi na krožku, pride zelo prav, saj je vedno več turistov. UM

Z domoznanskim večerom Ormož nekoč, danes, jutri dr. Branka Vnuka o Frančiškanskem samostanu v ormoški knjižnici, se drevi (četrtek) začenjajo prireditve ob krajevnem prazniku Krajevne skupnosti Ormož, ki bodo potekale skoraj ves september. Osrednja prireditev, otvoritvena parada, bo jutri (petek) ob 17.30 uri, ob 18. uri bo svečano izobešanje zastave na Grajskem trgu, v Beli dvorani Grajske pristave bodo uro za tem podelili plakete in priznanja. PH

Rokometaši Jeruzalema Ormoža so novo sezono začeli z zmago. V zaostali tekmi 1. kroga NLB lige so sinoči (sreda) v Ljutomeru premagali Gorenje Velenje z 22:20. Ormožani so pred kakšnimi 800 gledalci tekmo začeli z vodstvom 3:0 v 6. minuti, dvakrat je zadel Čudić in enkrat Žuran. V 10. minuti sta bili ekipi poravnani (pri rezultatu 4:4). V naslednjih minutah je bil rezultat večkrat poravnan, ali pa so z minimalno prednostjo enega zadetka vodili Ormožani. V 18. minuti so domači povedli z dvema goloma, v 24. minuti, po zadetku Žurana s tremi, tolikšna je bila razlika ob polčasu, ki so ga Vinarji dobili s 15:12. Na začetku drugega polčasa so Ormožani po zadetku Kosija v 33. minuti prednost povišali še za en gol, razliko treh ali štirih golov so držali do 40. minute, ko je bil rezultat 18:15. Sledil je strelski post Ormožanov, ki kar 12 minut niso dosegli zadetka. V 49. minuti je Tajnik izid poravnal na 18:18. Hitro je z dvema goloma odgovoril Kocbek in Vinarji so v 52. minuti povedli z 20:18. V napeti končnici so Vinarji znali obdržati prednost dveh golov; v vratih je odlično svoje delo opravil Šulek. Končni izid 22:20 je v zadnji minuti srečanja postavil kapetan Čudić, ki je bil s šestimi goli tudi prvi strelec domače ekipe. Ekipa Jeruzalema Ormoža je še enkrat več dokazala, da je na domačem terenu trd oreh za vse ekipe, tudi za Gorenje. Rokometaši Gorenja so sicer uspešno začeli letošnjo sezono v evropskih tekmovanjih izločili Švede in se uvrstili v drugi krog kvalifikacij EHF. V domačem prvenstvu so za uvod zabeležili poraz. Varovance trenerja Saše Prapotnika tekma 2. kroga čaka že v soboto, ko bodo gostovali v Trebnjem pri Trimu. Ob tem skrbi poškodba Tilna Kosija. AK