LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 04.12.2017

V soboto smo bili priča večeru posvečenemu Erni Meško. Kot so zapisali na spletnem portalu ognjisce.si, jo je zaznamovala zdrava kmečka pamet, krščanska pokončnost, treznost v presojanju in evangeljski optimizem. Pisala je o ljubezni do zemlje, družine, materinega jezika, slovenskih gričev in planin, domovine in Cerkve. Bila pa je tudi mama osmim otrokom in enemu rejencu. O spominih na svojo zlato mamiko, je spregovoril Ciril Meško. Tako je Erna Meško postala prva ženska na aleji velikih pred ormoškim gradom. Pogovoru boste lahko prisluhnili ta četrtek ob 18. uri v oddaji Muzejske novice. UM

Na celotnem območju Republike Slovenije in v sodelovanju z radioamaterji sosednje Republike Hrvaške je včeraj (nedelja) med 9. in 11. uro potekala vaja ARON 2017 z naslovom »Poplave Slovenija/Hrvaška«. V ta namen so se aktivirale vse regijske postaje tega omrežja in tudi republiška postaja. Omrežje ARON se vzpostavi v primeru večjih naravnih in drugih katastrof in služi prenosu informacij med posameznimi radijskimi postajami na terenu, regijskimi postajami in republiško postajo ter ostalimi silami Uprave za zaščito in reševanja v Republiki Sloveniji in tudi širše. Namen tokratne vaje je bil preizkusiti medsebojno sodelovanje hrvaških in slovenskih radioamaterjev. Scenarij vaje je bil, da zaradi obsežnih poplav in zemeljskih plazov ne delujejo telekomunikacijska omrežja in centra 112. Radioamaterji so poskrbeli za nemoteno komunikacijo in prenos informacij med različnimi službami Uprave RS za zaščito in reševanje. Radioklub Ormož ob tokratni vaji preveril delovanje opreme in zvez preko upravne postaje na lokaciji radiokluba v Velikem Brebrovniku. Preko različnih kanalov so vzpostavili povezave z 15 radioamaterji iz bližnje in širše okolice, med temi tudi zvezo s hrvaškim radioamaterjem. V tokratni vaji so se upravni postaji radiokluba Ormož javili radioamaterji iz občin Sveti Tomaž, Središče ob Dravi, Ormož, Velika Polana, Majšperk, Kidričevo, Ptujska Gora, Cirkulane, Videm, Zavrč, Varaždin, ter regijski upravni postaji Ptuj in Murska Sobota. S tem je bilo uspešno opravljeno preverjanje slišnosti po širšem področju okrog Ormoža in tako vaja uspešno izvedena. Vir: Radioklub Ormož/MN

Od danes (ponedeljek) do sobote v Južni Koreji poteka zasedanje Unesca. Tokrat je zasedanje še posebej pomembno za ptujske kurente, njihove obhode bodo uradno uvrstili na prestižni Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Predsednik Kurentovanja Branko Brumen je povedal, da je ta uvrstitev posledica dolgoletnega prizadevanja in strateški cilj Ptuja, ki si na ta račun obeta še več turistov. PH

Rdeči Križ Ormož je v Središču ob Dravi izvedel predavanje na temo demence. Spregovorila je mag. zdravstvene nege, Milena Novak. To je zelo aktualna tema, o kateri še vedno ne vemo dovolj, saj je pomembno poznati vse simptome demence, jo zgodaj prepoznati in poiskati zdravniško pomoč. Le v tem primeru je namreč bolezen, za katero zdravila ni, v začetni fazi še obvladljiva. UM

Letošnjo Bralno značko za odrasle 2017 bodo v ormoški knjižnici slovesno zaključili jutri (torek) ob 18. uri. Pripravljajo prav poseben umetniški večer z legendarnim Zoranom Predinom, priznanim slovenskim glasbenikom, pesnikom, kantavtorjem in rock glasbenikom. Predina bodo udeleženci večera spoznali skozi pogovor, kot šarmantnega mojstra besede in avtorja zbirke kratkih zgodb Dno nima dna. PH

Rokometaši Jeruzalema Ormoža so v 12. krogu 1. NLB Leasing lige v petek gostovali v Trebnjem in z 29:23 zabeležili peti poraz v sezoni. Po izenačenih uvodnih minutah, v 8. minuti je bil izid 3:3, so si domači do 16. minute priigrali pet zadetkov prednosti, 9:4. Vinarji se niso predali in so gostitelje po zadetku Kavčiča v 27. minuti ujeli in izenačili na 12:12. Na odmor so s prednostjo zadetka odšli gostitelji, potem ko so Ormožani imeli priložnost, da izenačijo, vendar kapetan Čudić ni zadel sedemmetrovke. Izid polčasa je bil 14:13. V drugem delu so bili domači ves čas v rezultatski prednosti. Ormožani so v 46. minuti zaostajali dva gola pri rezultatu 21:19, nato je prednost domačih samo naraščala. Najvišja prednost je bila sedem golov, srečanje se je končalo z 29:23. Pri Ormožanih je bil najboljši strelec Žuran z osmimi goli, pri domačih jih je Skol dosegel devet. V preostalih srečanjih 12. kroga je Koper s 30:23 premagal Slovan, Dobova je bila s 23:29 boljša na gostovanju v Šmartnem. Vodilna Ribnica je s 37:28 premagala Krko, Loka je bila z 31:21 boljša od Maribora. Ribnica vodi z 19 točkami. Drugi Koper ima točko manj, tretja je Loka s 16 točkami. Ormožani so s 13 točkami na petem mestu lestvice. Tekmo 13. kroga bodo Ormožani odigrali v soboto (9. decembra ob 19. uri), ko bo na Hardeku gostoval ljubljanski Slovan. AK

Rokometaši v 2. slovenski rokometni ligi so minuli konec tedna igrali tekme 9. kroga. Rokometaši Velike Nedelje so gostovali v Beli krajini, in v tekmi z Metliko zabeležili nov poraz; srečanje se je končalo s 37:30. Metličani so odločno začeli srečanje in že v 5. minuti povedli s 5:1. Tudi v nadaljevanju so bili domači veliko boljši nasprotnik, zato je njihova prednost samo še naraščala. V 26. minuti je pri rezultatu 18:8 znašala že 10 zadetkov. Prvi polčas se je končal z rezultatom 21:13. Drugi polčas ni prinesel nobenih sprememb. Domači so ves čas vodili z razliko od sedem do deset zadetkov. Srečanje se je končalo s izidom 37:30. Pri domačih je bil najboljši strelec Dokl z desetimi, pri gostih Zorec z enajstimi goli. Rokometaši Moškanjcev Gorišnice so na gostovanju v Železnikih iztržili remi. Srečanje se končalo z rezultatom 34:34, po tem, ko so varovanci trenerja Jakoba Lozinška ob polčasu zaostajali za tri gole, 18:15. Na lestvici vodi Mokerc Ig s 14 točkami. Druga je Ajdovščina z 11 točkami, Pomurje na tretjem mestu ima 10 točk. Rokometaši Gorišnice so s sedmimi točkami osmi, Velikonedeljčani s točko manj deveti. V 10. krogu bodo varovanci trenerja Roberta Mesarca v soboto (9. decembra) ob 19. uri igrali domačo tekmo. Pri Veliki nedelji bo gostovala ekipa Cerklje-Radovljica. V Gorišnici bo gostovala ekipa Pomurja. Srečanje bo v soboto ob 18. uri. AK

Ogenj je včeraj (nedelja) v Markovcih uničil 35 kvadratnih metrov ostrešja gostinskega lokala Zagorelo je pred 17. uro, ogenj so pogasili markovski in bukovski gasilci. Policisti so ugotovili, da je do požara prišlo zaradi pregretja dimnika kamina. Materialna škoda po nestrokovni oceni znaša okoli 20.000 evrov.
 V dimniku stanovanjske hiše pa so včeraj v Cvetkovcih v občini Ormož zagorele saje. Gasilci iz Podgorcev in velike Nedelje so nadzorovali dimnik do izgoretja saj.
Ormoški policisti so bili v petek obveščeni o kurjenju plastike v Mihalovci. Patrulja je na kraju ugotovila, da je delavec kuril odpadne veje in listje. Obravnavali so tudi poškodbo parkiranega vozila na parkirišču v Ormožu ter prometno nesrečo zaradi odvzema prednosti v Središču ob Dravi. Zaradi nedovoljene uporabe mobilnega telefona so na glavni cesti v Mihovcih pri Veliki Nedelji tujemu vozniku tovornega vozila začasno odvzeli dokument. Obravnavali so prometno nesrečo zaradi nepravilnega prehitevanja v Ormožu. Voznik osebnega avtomobila je trčil v kombinirano vozilo. Povzročitelj je bil tuji državljan, ki je vozil pod vplivom alkohola. Odvzeli so mu izpit in ga odvedli na postajo. Po končanem pridržanju so ga v soboto privedli v nadaljnji postopek na Okrožno sodišče na Ptuju.
V noči na soboto po 2. uri se je na regionalni cesti izven naselja Libanja na relaciji Ormož– Ljutomer zgodila prometna nesreča. V nesreči sta bila udeležena neznani voznik osebnega avtomobila in voznik osebnega avtomobila, ki je, da bi preprečil trčenje, zavil v desno, najprej na bankino, nato pa se je vozilo prevrnilo po brežini navzdol še 5 metrov. V tem vozilu sta bila voznik in sopotnik lahko telesno poškodovana. Neznani voznik drugega vozila je brez ustavljanja nadaljeval vožnjo v smeri Ljutomera. Zaradi razjasnitve okoliščin naprošamo morebitne očividce in voznika osebnega avtomobila, ki je vozil v smeri Ormož–Ljutomer, da se zglasijo na Policijski postaji Ormož ali pokličejo 113 ali na anonimno številko 080 1200.
V soboto po 23. uri so bili obveščeni o motenju s hrupom pri gostinskem lokalu v Ivanjkovcih. Gostje so bili pri odhodu iz lokala preglasni. Druga kršitev ni bila ugotovljena.
V nedeljo ob 9. uri so v Senešcih obravnavali tatvino. Neznani storilec je oškodovancu iz odklenjenega avtomobila ukradel torbico z dokumenti in gotovino. Ob 10.30 so bili obveščeni, da v Zdravstvenem domu Ormož išče zdravniško pomoč ženska, ki jo je v Hranjigovcih ugriznil sosedov pes, ki je bil primerno zavarovan. Ob 11.20 so obravnavali tatvino denarja v Mali vasi pri Ormožu. Neznani storilec je prišel v notranjost odklenjene hiše in odtujil 1.050 evrov. Ob 12.40 so posredovali v Godenincih, kjer je kršitelj žalil in vpil na lovce, ki so izvajali skupni lov.
Na območju Gorišnice se je v petek v Zamušanih, na nadvozu čez železniško progo, zgodila prometna nesreča z materialno in lahko telesno poškodbo. Voznik osebnega avtomobila je odvzel prednost voznici drugega osebnega avtomobila. V oškodovančevem vozilu je bil pri tem lahko telesno poškodovan sopotnik – otrok, ki so ga odpeljali v ptujsko bolnišnico.

Gorišniški policisti so pomagali ptujskim na intervenciji v lokalu v Markovcih, kjer so kršili javni red in mir. V nedeljo so obravnavali  Avstrijca, ki je prečkal mejo na nedovoljen način na prehodnem mestu Paradiž.