LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 07.10.2019

Na predvečer svetovnega dneva učiteljev je Aktiv ravnateljev občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž pripravil svečanost, kjer so podelili priznanja in nagrado poimenovano po slovenskem pedagogu, rojaku – doma iz Središča ob Dravi, doktorju Karlu Ozvaldu. Na slovesnosti je prisotne pozdravila vodja Aktiva ravnateljev, ravnateljica Osnovne šole Središče ob Dravi mag. Jasna Munda, čestital jim je tudi župan Danijel Vrbnjak. V imenu Zavoda za šolstvo, OE Maribor, je zbrane pozdravila Romana Fekonja in zaposlenim v vzgoji in izobraževanju čestitala ob Dnevu učiteljev. Podelili so priznanja za 20, 30 in 40 let dela v vzgoji in izobraževanju. Nagrado za življenjsko delo in za izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju pri uveljavljanju vzgoje in izobraževanja dr. Karla Ozvalda je letos prejela Stanka Špindler iz Vrtca Ormož. UM

Krškopoljski prašič je edina ohranjena slovenska avtohtona pasma prašičev. Ime je vezano na jugovzhodni del Dolenjske, na območje Krško-Brežiškega polja ter obronkov Gorjancev, kjer se je pasma razvijala in preživela do danes ter se razširila po celotni Sloveniji. Za krškopoljskega prašiča je značilen neprekinjen bel pas čez pleča in sprednje noge, preostali del telesa naj bi bil črn, bela naj bi bila tudi rilčeva plošča. Skočite na Facebook profil Radia Prlek, kjer lahko poslušate oddajo o krškopoljskem prašiču. NB

ŠPORT

V športni dvorani Marof v Novem mestu sta se v soboto v tekmi 5. kroga lige NLB pomerili ekipi MRK Krka in RK Jeruzalem Ormož. Obe ekipi zaenkrat še nista prikazali svojih najboljših predstav. Krkaši, ki so po zmagi v prvem krogu nato trikrat zapored izgubili, in Ormožani, ki igrajo toplo hladno in nikoli ni jasno, kaj lahko od njih pričakujemo na tekmi. Vinarji so z zmago, 23:24, vpisali novi dve točki na svojem računu.

Rokometaši Krke so hitro povedli z dvema zadetkoma prednosti in v 2. minuti povedli z 2:0. Vinarji so hitro ujeli rezultatski priključek; kapetan Čudić je v 4. minuti zadel za 2:2. vendar ni dolgo ostalo pri izenačenem rezultatu, saj so domači hitro spet ušli. Tokrat so si po golu Jakšeta v 13. minuti priigrali prednost štirih zadetkov (7:3). Gostje so se na vse načine poizkušali zopet približati in do polčasa morda celo priključiti rezultat, vendar jim ni najbolje uspevalo. Glavna težava je bil vratar Krke Urbič, ki je blestel že v prvem polčasu. Njegovi soigralci so to izkoristili in prednost povečali že na pet golov. V 21. minuti je Irman zadel za 10:5. Gostje niso obupali in so do polčasa vseeno po dveh zaporednih zadetkih Bogadija uspeli nekoliko priključiti in zaostanek zmanjšati na tri zadetke (13:10). Drugi polčas so odlično odprli rokometaši Ormoža, ki so z delnim izidom 1:5 hitro prešli v vodstvo. Za 14:15 je v 37. minuti zadel Žuran. Za goste je bilo pomembno tudi, da je drugi polčas dobro odprl vratar Nunčič, ki je ubranil nekaj strelov in soigralcev vlil dodatno samozavest. Po prehodu v vodstvo so Ormožani nadzorovali potek srečanja in držali Krko na razliki dveh treh zadetkov. V 47. minuti so gostje prvič, po zadetku Žurana povedli s štirimi goli prednosti (17:21), zato je bil domači trener Zarabec primoran vzeti minuto odmora. Gostitelji so devet minut pred koncem srečanja uspeli približati le na gol zaostanka (21:22) in tako naredili zaključek tekme zanimiv. Vinarji so hitro zopet pobegnili na tri zadetke, v 53. minuti je za 21:24 zadel Ciglar, a so se domačini v 56. minuti še enkrat več približali na gol zaostanka 23:24. S takšnim rezultatom se je tekma tudi končala. Krka je imela v zaključku sicer priložnost, da bi rezultat izenačili, a so s predolgim napadom zapravili to možnost. Pri domačinih je bil strelsko najbolj razpoložen Kete z 9 zadetki. Za Ormožane je bil prav tako z 9 goli najučinkovitejši Žuran. V preostalih srečanjih 5. kroga je Celje s 23:31 premagalo Maribor, Trebanjci so bili z 32:35 boljši od Dobove. Prvič v sezoni je zmagal Slovenj Gradec, z 11:37 je bil boljši od Loke. Ribnica je s 25:28 premagala Izolo. Velenjčani so bili s 37:32 boljši od Kopra. Na lestvici po 5. kolih s popolnim izkupičkom 10 točk vodijo Celjani pred Ribnico. Tretji Trebanjci imajo 7 točk. Vinarji s petimi točkami zasedajo 6. mesto. Varovanci trenerja Saše Prapotnika bodo naslednje srečanje v ligi NLB odigrali čez slaba dva tedna na gostovanju v Velenju, saj je tekma z Mariborom, zaradi nastopanja slednjih v evropskem pokalu, prestavljena, predvidoma na 30. oktober. AK

Slovenska rokometna reprezentanca bo konec meseca odigrala pripravljalni tekmi z Nizozemsko in Srbijo. Selektor Veselin Vujović je objavil seznam in sporočil, da Ormožan Marko Bezjak, ki je srednji igralec nemškega Magdeburga, ne bo več igral za reprezentanco. Selektor Veselin Vujović je sporočil, da zaradi zdravstvenih težav in obveznosti na klubski sceni ne bo več nastopil za Slovenijo. »V njegovem pismu nisem videl nobenih možnosti, da ga prepričam o nadaljevanju reprezentančne kariere. Njegovo odločitev obžalujem, gre za osebo, ki mi je zelo pri srcu, ob tem pa je tudi velik bojevnik na igrišču in pravi zgled svojim soigralcem. Njegovo slovo od reprezentance je velika izguba za vse nas, težko bomo našli dostojno zamenjavo tako po človeški kot igralski plati," je dejal Vujović, ki ga odločitev Bezjaka niti ni posebej presenetila glede na vsa dogajanja v prejšnjem obdobju. Slovenski rokometaši se bodo 25. oktobra predvidoma v Ormožu pomerili z Nizozemsko, dva dni pozneje v Mariboru s Srbijo, poroča rtvslo.si.

V 4. krogu 1. slovenske futsal lige so nogometaši Kluba malega nogometa Tomaž gostovali pri 10-kratnih državnih prvakih v Litiji. Petelini so znova prikazali pravi pristop in dobro igro, vendar tudi tokrat to ni bilo dovolj. Litijani so jih premagali za gol: 6:5. Več v naslednjih dneh.

Nogometaši Ormoža so včeraj (nedelja) v športnem parku Mestna graba v 7. krogu lige MNZ Ptuj, z 2:0 premagali Tržec. Kako je bilo na tekmi in kdo so nasprotniki v naslednjem krogu, v naslednjih dneh. Središčani so bila zadnji krog prosti.

Ormoški policisti so v petek po 9. uri v Ormožu obravnavali prometno nesrečo na parkirnem prostoru. Čez dan so obravnavali sum goljufije. Moškemu z lažno identiteto je avgusta oškodovanka dala 150 evrov z obljubo velikega donosa oz. zaslužka na podlagi trgovanja in provizij. Ker je bilo na širšem ormoškem območju poskusov tovrstnih goljufij še več, ormoški policisti občane pozivajo, naj oškodovanci podajo ovadbo.

V soboto popoldne je na Hardeku neznani voznik poškodoval cevno zaščito objekta. Zvečer so na regionalni cesti v Žerovincih ustavili voznico začetnico, ki je vozila pod vplivom alkohola in so ji začasno odvzeli vozniško dovoljenje. V nedeljo je v Lahoncih voznik osebnega avtomobila trčil v psa.

V petek so gorišniški policisti na Ptuju obravnavali tatvino registrske tablice. Prav tako v petek je občan iz Cirkulan policiste obvestil, da se v lokalu najverjetneje nahaja migrant. Izkazalo se je, da gre za albanskega državljana, ki ga iščejo zaradi nezakonitega prehoda meje. Izročili so ga hrvaškim varnostnim organom. V soboto so v naselju Turški Vrh obravnavali motenje javnega miru s preglasno glasbo. Tudi v nedeljo so posredovali zaradi glasne glasbe, tokrat pa v Mejah.