LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 08.07.2019

Na območju Ptuja in Spodnjega Podravja odpravljajo posledice nedeljskega neurja z močnim vetrom in dežjem. Delavcem Elektra Maribor je uspelo skoraj vsem gospodinjstvom spet zagotoviti električno energijo, brez katere je včeraj popoldne ostalo 12 tisoč uporabnikov. Gasilci so imeli polne roke dela ves popoldan in pozno v noč. Posledice neurja odpravljajo še danes.

Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec si je prve posledice hudega neurja z vetrom in točo v okolici Ptuja ogledala že včeraj, saj tudi sama prihaja s tega območja, danes pa se je na Ptuju sestala še s predstavniki Kmetijsko-gozdarskega zavoda Ptuj. Kot je povedala, so ocene povzročene škode zelo zaskrbljujoče. Največjo škodo so utrpele poljščine, predvsem koruza, pšenica in nekatere vrtnine, pa tudi trajni nasadi, zlasti vinogradi, morda nekoliko manj pa sadovnjaki, ki so v večji meri zaščiteni s protitočnimi mrežami.

Na Ptuju je veter dosegel hitrost tudi nad sto kilometrov na uro, v zgolj 30 minutah pa je padlo 52 litrov dežja na kvadratni meter. Poveljnik ptujskih gasilcev je povedal, da je šlo za največjo intervencijo v zadnjih petih letih, saj so posredovali na več kot 200 lokacijah – več kot 220 gasilcev je črpalo vodo iz objektov, odstranjevalo drevesa in pokrivalo strehe ter reševalo poplavljena vozila v podvozih. Ptujska županja Nuška Gajšek, ki je bila že v nedeljo popoldne takoj po neurju z močnim vetrom in obilnimi padavinami vključena v aktivnosti za odpravljanje posledic ujme, si je zjutraj ogledala razmere na terenu. Kot je povedala, je katastrofa velika, prizadeta je tudi večina javnih zavodov, pri odpravi posledic pa pričakuje pomoč države. O poplavah so poročali tudi iz Rogaške Slatine, Podčetrtka in Rogatca. (vir: siol.net, STA, 24ur.com, Center za obveščanje Ptuj)

Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Ormož je včeraj (nedelja) dopoldan pripravilo srečanje braniteljev meje 1991. Pred 28 leti, ko so temne sile zapretile naši domovini, so pripadniki teritorialne obrambe, milice in gasilci strnili vrste in ubranili komaj rojeno Republiko Slovenijo, je bilo zapisano na vabilu veteranov. Ormoško območje je leta 1991 nosilo enega najtežjih bremen slovenske osamosvojitvene vojne. V senci proslavljanja osamosvojitve je tekla mobilizacija enot teritorialne obrambe z območja občine Ormož. UM

Rdeči križ Slovenije, Območno združenje Ormož, je v minulem tednu izvedel 17. mladinski raziskovalni tabor, ki se je zaključil v petek. Otroci so spoznavali in odkrivali skrivnosti grajskega parka, se družili v muzeju, peljali z vlakom, si ogledali lagune in še kaj. Vodja tabora Maja Botolin Vaupotič je dejala, da je bilo na taboru zelo zanimivo in predvsem poučno. Z nekaterimi se bodo ponovno srečali na 22. otroškem počitniškem taboru Trije kralji, ki bo konec julija potekal prav tako v organizaciji Rdečega križa. UM

Gimnazija Ormož pripravlja tridnevni glasbeni tabor "Mamma Mia", ki bo potekal od srede, 28., do petka, 30. avgusta, v prostorih Gimnazije. K sodelovanju vabijo vse nadarjene učence in dijake glasbenike (pevce in instrumentaliste), ki so starejši od 12 let. Veseli bodo tudi solistov, saj bodo prepevali in igrali skladbe znane švedske skupine Abba. V zboru in orkestru bodo sodelovali tudi dijaki gimnazijskega pevskega zbora in benda. Udeleženci tabora bodo vadili in prespali v Gimnaziji Ormož, organizirali bodo tudi številne druge dejavnosti. Zaključni koncert bo v petek, 30. avgusta, na ormoškem bazenu. Prijave sprejemajo do 11. julija. Več informacij najdete na spletni strani Gimnazije Ormož. PK, vir: Lenka Keček Vaupotič

Člani SD (strelskega društva) Svečina so minuli konec tedna v Strelskem centru Gaj na Pragerskem izpeljali državno prvenstvo z malokalibrskim orožjem na 50 m. V dveh dneh je nastopilo preko 150 tekmovalcev, med katerimi so bili s 7 zlatimi medaljami, 1 srebrno in 2 bronastima najuspešnejši strelci SD Olimpija. Kot je že običajno za Pragersko, je tudi tokrat rezultate krojilo vreme, prvi dan je strelcem nagajal veter, proti koncu drugega dne, ko so tekmovalke v trojnem položaju streljale stoje, pa se je nad strelišče privalila fronta, ki je s sabo prinesla močan veter in dež.

Na 50 m leže z malokalibrsko puško sta bili združeni kategoriji članic in mladink. Svoj tretji naslov državne prvakinje in prvi po šestih letih v tej disciplini je osvojila Živa Dvoršak (SD Olimpija). S 618,1 kroga je bila za skoraj 7 krogov boljša od Katarine Fevžer (SD Slovenske Konjice). Z enakim rezultatom kot mladinka Fevžerjeva je 3. mesto osvojila Urška Kuharič (SD Kovinar Ormož). Petra Vernik je bila 5., Nuša Žnidarič 7., Barbara Muhič 10., Vesna Mele 11. in Marta Tetičkovič Ranfl 12. Že tretje leto zapored so bile v ekipni konkurenci strelke SD Kovinar Ormož (Kuharič, Vernik, Žnidarič) boljše od strelke SD Tovarne Sladkorja Ormož (Muhič, Mele, Tetičkovič Ranfl).

S 620,9 kroga v disciplini 50 m leže je že šestnajstič osvojil naslov državnega prvaka Rajmond Debevec (SD Olimpija). 2. mesto je osvojil Maj Kadunc (SD Trzin) s 612,3 kroga, 3. mesto je s pol kroga manj osvojil Robert Markoja (SD Štefan Kovač Turnišče). Od ormoških strelcev je Marija Ambrož osvojil 15. mesto, Stiven Vočanec 16., Tadej Horvat 21., Aljaž Čučko 26., Igor Ranfl 27. in Žan Tomažič 29. mesto. V ekipni konkurenci so zmagali strelci SD Olimpija, predstavniki SD Tovarne sladkorja Ormož so bili četrti, SD Kovinar Ormož peti.

V konkurenci pionirjev je državni prvak 261 krogi in 4 notranjimi centri postal Julij Zaviršek, z enakim rezultatom vendar 2 notranjima centroma manj je bil 2. Nino Benjamin Kovačec (SD Kovinar).

Med člani z malokalibrsko pištolo je bil najboljši Aleksander Ciglarič (SD Jože Kerenčič Miklavž pri Ormožu) s 540 krogi, z osmimi krogi manj je 2. mesto osvojil Rok Ivanc (SD Grosuplje) in s 531 krogi 3. mesto Simon Simonič (SD Juršinci). Od domačih strelcev je Nenad Vignjević zasedel 8. mesto, Boštjan Simonič 9., Simon Simonič 13., Žan Tomažič 22. in Tadej Horvat 23. mesto.

V ekipni konkurenci so bili najboljši člani SD Jože Kerenčič Miklavž pri Ormožu (Ciglarič, Simonič B., Simonič S.) s 1557 krogi. Strelci Kovinarja so zasedli 5. mesto. V mladinski konkurenci je Žan Habjanič (SD Jože Kerenčič) osvojil 6. mesto.

1163 krogov je potreboval Rajmond Debevec (SD Olimpija) za osvojitev 22. naslova državnega prvaka med člani s puško 50 m trojni položaj. S štirimi krogi manj je Robert Markoja (SD Štefan Kovač Turnišče) osvojil 2. mesto, s 3. mestom in 1146 krogi pa je Jakob Petelinek (Cerkniško društvo strelk in strelcev) osvojil svojo prvo medaljo v tej disciplini v članski konkurenci.

V ekipni konkurenci je bila prijavljena ekipa SD Kovinar Ormož (Horvat, Vočanec, Tomažič), katere člani so zadeli 3162 krogov, posamično pa zasedli 8., 9. in 10. mesto.

Kljub temu, da je na koncu tekmovanja članic v trojnem položaju pričelo močno pihati, to ni oviralo Žive Dvoršak na poti do njenega šestega naslova državne prvakinje v trojnem položaju. S 1179 krogi je bila tokrat premočna za ostale tekmovalke. Najbolj se ji je približala Klavdija Jerovšek (SD Grosuplje), ki je s 1158 krogi osvojila 2. mesto, 3. pa je bila Urška Kuharič (SD Kovinar Ormož) s 1153 krogi. Petra Vernik je bila šesta.

Z 236 krogi je Nik Kralj (SD Kisovec) osvojil naslov najboljšega pionirja v trojnem položaju. Z 10 krogi manj je srebrno medaljo osvojil Nino Benjamin Kovačec (SD Kovinar Ormož), Jan Dogša je bil šesti. AK

Ormoški policisti so v soboto obravnavali tatvino in poškodovanje tuje stvari. Včeraj so intervenirali v Zasavcih, saj je prijavitelja motila glasna glasba. Ponoči so v Središču ob Dravi prijeli 19 tujcev, ki so nezakonito prestopili državno mejo. Občan iz Mihovcev pri Veliki Nedelji je na postaji prijavil izgubo denarnice na javni prireditvi v Senešcih. Ob 16. uri so bili obveščeni o kršitvi javnega reda v stanovanjskem objektu v Vinskem Vrhu. Ob 16.35 so bili obveščeni o podrtih drevesih preko lokalne ceste na relaciji Godeninci–Vitan.