LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 11.02.2019

V mestu ŠID v Srbiji je preko vikenda potekala prireditev z naslovom: »Sremska svinjikolja i kabasicijada«, ki je bila že 22. po vrsti. Gre za mednarodno prireditev, na kateri se v tekmovanju pomerijo mesarji, ki pripravijo najboljšo tradicionalno domačo klobaso "Sremski kulen". Gre za mesnino, kjer je glavna začimba mleta rdeča paprika, sladka in ostra. Na tekmovanju, kjer je vsem ekipam zagotovljeno 5 kg svinjskega mesa, začimbe pa dodaja vsaka ekipa po svoji recepturi, je letos zmagal naš domačin, Ivan Žinko, ki je tudi večletni zmagovalec Čurkarijade na Kogu. V mešani ekipi, ki so jo poleg Žinka sestavljali člani tamburaškega ansambla Zorule iz Novega sada, je zmagala klobasa, ki jo je pripravil Ivan Žinko. Klobasa je izstopala od ostalih po izgledu in najboljšem okusu, ki ga je ocenila stroga mednarodna strokovna komisija. Poleg priprave sremskega kulena je potekala tudi tekma za najhitreje opravljene koline, vendar letos svetovnega rekorda, ki je zapisan v Guinnessovi knjigi rekordov in znaša 3 minute in 32 s, ni uspelo izboljšati. Najboljša ekipa je imela letos čas 4 min in 32 s. PK, vir: Sremska svinkjokolja i kobasicijada.

FOTO Primar in slika EMA ŽALAR

Kmetijska svetovalna služba Ormož in društvo Kmečkih žena Ormož je danes (ponedeljek) pri teti Marti v Cerovcu Stanka Vraza pripravila tečaj peke kruha z drožmi. Na tečaju se je zbralo veliko tečajnikov, ki niso pekli samo kruha, pač pa kar konkretno kosilo. Več o tečaju pa v eni izmed kmetijskih oddaj na radiu Prlek. NF

Pokrajinski muzej Ptuj Ormož je v grajski pristavi na ogled postavil razstavo z naslovom Likovno bogastvo kolonij pri Svetem Tomažu. Na območju Svetega Tomaža in Slovenskih goric so na dvajsetih likovnih kolonijah ustvarjali akademski in ljubiteljski slikarji. Udeleženci so upodabljali privlačne motive, ki jih tod ne manjka. Pobudnica likovnih kolonij je bila takrat, leta 1983, Alenka Čurin Janžekovič. V tehniki olja, tempere, pastela in akvarela so nastajale slike domačij, gospodarskih poslopij. Upodabljali so tudi cvetna tihožitja. Ena večjih želja Alenke Čurin Janžekovič je ta, da bi se kolonije pri Svetem Tomažu ponovno obudile. In kot kaže, se ji bo želja uresničila. Župan Mirko Cvetko je dal svojo obljubo, sodelovanje sta potrdili tudi Blanka Kosi Raušl iz TIP Sveti Tomaž in Barbara Podgorelec iz JSKD Ormož. UM

Udeleženke Kreativnega krožka Univerze za tretje življenjsko obdobje že zavzeto izdelujejo punčke iz cunj. Te punčke se bodo kmalu priključile Unicefovi dobrodelni akciji, kjer se zbira denar za cepljenje otrok proti šestim nalezljivim boleznim, nam je povedala Ljuba Fišer. Punčke izdeluje šestnajst udeleženk. Podrobneje ta četrtek v oddaji Učenje za življenje, ki bo na sporedu ob 18.00. UM

Predsednik Krajevne skupnosti Miklavž pri Ormožu Boštjan Kosajnč, je sklical prvo izredno sejo sveta krajevne skupnosti, ki bo jutri (torek) ob 17. uri. Na dnevnem redu so štiri točke, med pomembnejšimi sta točka s pregledom dokumentacije za obnovo dvorane in predlog investicij za obdobje 2020 do 2022. PK, vir: KS Miklavž pri Ormožu

Turistično informativna pisarna Sveti Tomaž pripravlja valentinovo delavnico, ki bo jutri (torek) ob 17.00 v kulturnem domu Sveti Tomaž. Brezplačno delavnico bo vodila Karin Hrga. Udeleženci bodo izdelovali valentinov paket, ki vsebuje masažno olje, čokoladne praline in milo. Za ves material bo poskrbljeno. S seboj prinesite manjšo prazno embalažo za masažno olje. PK, vir: TIP Sveti Tomaž

Rokometaši Jeruzalema Ormoža so v soboto v 17. krogu NLB lige gostovali v Novem mestu in vpisali nov poraz. Domača Krka je bila boljša s 36:25. Gostitelji srečanja so takoj zagospodarili na igrišču in po pičlih šestih minutah igre povedli s 4:0. Vinarji so ob tem grešili dve sedemmetrovki. Nadaljevanje je bilo nekoliko boljše; saj so Ormožani po zadetku Hebarja v 10. minuti zaostajali za dva zadetka; bilo je 7:5. Rokometaši Krke so vseskozi nadzorovali potek igre in vodili s tremi do petimi goli prednosti. V končnici prvega polčasa so si dvakrat priigrali prednost sedmih zadetkov (18:11 in 19:12). Domači rokometaši so v drugem polčasu samo še dvignili raven svoje igre in Vinarje zasenčili v vseh prvinah rokometne igre. Ormožani nikakor niso našli rešitve za razpoložene Novomeščane, ki so zmagovalca določili že na začetku drugega dela. V 38. minuti so Ormožani zaostajali že za deset golov (25:15). Rokometaši Krke so si najvišje vodstvo priigrali v 52. minuti, ko je bilo 34:22. Srečanje se je končalo s 36:25. V domači ekipi sta bila najbolj učinkovita Okleščen in Papež, ki sta dosegla po šest golov, v gostujoči sta po štiri zadetke prispevala Kocbek in Kosi. Rokometaši Jeruzalema Ormoža so na gostovanju v Novem mestu doživeli enajsti poraz in ostajajo na devetem mestu lestvice; imajo 11 točk. Samo točko manj ima na 10. mestu Dobova, neposredni konkurent v boju za obstanek v ligi, s katerim se bodo varovanci trenerja Saše Prapotnika pomerili to soboto ob 19. uri. Tekma bo, poleg tekmovalnega naboja, saj bodo točke v boju za obstanek v ligi štele dvojno, imela tudi humanitarno noto. V Rokometnem klubu Jeruzalem Ormož so se namreč odločili, da ves izkupiček od vstopnine namenijo komaj 16-mesečni Neži iz Središča ob Dravi, ki ima cerebralno paralizo. V preostalih srečanjih 17. kroga je Ribnica z 31:27 premagala Loko, Maribor je z 20:21 izgubil z Gorenjem. Trebanjci so že med tednom pripravili presenečenje in v dvorani Zlatorog s 26:31 ugnali Celjane. Koper je s 26:24 premagal Dol Hrastnik, Dobova je bila z 32:30 boljša od Ivančne Gorice. Kljub porazu Celjani s 30 točkami ostajajo vodilna ekipa državnega prvenstva. Točko manj ima druga Ribnica. Tretje je Gorenje s 24 točkami. AK

Ormoški policisti so v petek zaradi vožnje pod vplivom alkohola vozniku začasno odvzeli vozniško dovoljenje ter mu prepovedali nadaljnjo vožnjo, obravnavali so poškodbo vozila na parkirnem prostoru pred gostinskim lokalom v Savcih ter prometno nesrečo na Libanji, kjer je voznik osebnega avtomobila zaradi neprilagojene hitrosti in vožnje pod vplivom alkohola zapeljal izven vozišča. Vozilo je obstalo na strehi. Povzročitelju so na kraju izdali plačilni nalog in začasno odvzeli vozniško dovoljenje.

V soboto so imeli v postopku štiri tujce, tri Alžirce in Maročana, ki so nelegalno prestopili državno mejo. Dva sta v času postopka zaprosila za mednarodno zaščito, dva so predali hrvaškim varnostnim organom. Obravnavali so tudi kršitev javnega reda in miru v trgovini v Ormožu. Ker stranka v trgovini ni upoštevala navodil varnostnika, so ji izdali plačilni nalog po Zakonu o zasebnem varovanju. Zvečer pa so obravnavali še kršitev javnega reda in miru v Ormožu. Verbalno sta se sprla partnerja. Enega kršitelja so pridržali.

V nedeljo zjutraj so v Središču ob Dravi prijeli Maročana in Alžirca, ki sta nezakonito prestopila mejo. Zaprosila sta za mednarodno zaščito.