LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 14.05.2018

Pobudnikom referenduma o zakonu o drugem tiru železniške povezave med Divačo in Koprom tudi na ponovljenem referendumu ni uspelo. Tokrat je bila volilna udeležba še nižja kot na prvem referendumu, znašala je 14,96 %. Tokratna volilna udeležba na referendumu je bila med najnižjimi v zgodovini samostojne Slovenije. Po preštetih 99,98 odstotka glasovnic je za zakon glasovalo 49,89 odstotka volivcev, proti jih je bilo 50,11 %. Zakonu o drugem tiru so najbolj nasprotovali v volilni enoti Kranj, največjo podporo pa je dobil v volilni enoti Ptuj (56,44 odstotka). V volilnem okraju Ormož je bila udeležba 15,84 %. Za je glasovalo 59,27 %, proti pa 40,73 % volivcev. Da bi zakon padel in bi torej pobudniki referenduma, ki mu nasprotujejo, uspeli, bi morala najmanj petina volilnih upravičencev, torej približno 342.000 volivcev, glasovati proti. "Naslednja poteza je logična, tako kot prvič je to pritožba na referendumski izid. Veljavnost zakona se bo potegnila globoko v junij," je za STA svojo naslednjo potezo napovedal Kovačič in dodal, da se bosta z izvajanjem zakona ukvarjala nova vlada in parlament. "Ta vlada in parlament cilja nista dosegla in to je bil moj cilj. S tega vidika sem dosegel cilj. Glede demokracije še mnogo manjka, to delo nas še čaka," je še pojasnil pobudnik referenduma v Odmevih. (rtvslo.si, ak)

Javni sklad za kulturne dejavnosti (JSKD) in Zveza kulturnih društev Slovenije tudi v letošnjem letu izvajata Teden ljubiteljske kulture, ki se je pričel 11. maja, zaključil pa se bo 20. maja. V tem času se bo po Sloveniji zvrstilo več kot tisoč kulturnih dogodkov. Letos je rdeča nit folklorna dejavnost, ki se kljub bogati tradiciji, množičnosti in kakovosti sooča s številnimi težavami. Gre za dejavnost, s katero se razen JSKD nihče profesionalno ne ukvarja. V okviru tedna sta v Ormožu že potekali revija mladinskih pevskih zborov in likovna delavnica. Pestro dogajanje pa nas čaka tudi v prihodnjih dneh. UM

V že omenjeni Teden ljubiteljske kulture in obenem Teden vseživljenjskega učenja se je vključilo tudi Likovno kulturno društvo Ormož. V soboto so pripravili delavnico slikanja na svilo. Slikanje na svilo ima namreč poseben čar. Svila je žlahten material, mehak in prijeten na otip, ki nežno boža našo kožo, v kombinaciji z barvami pa dobi pravljično razsežnost in prav to smo lahko videli in doživeli na sobotni delavnici. UM

Minuli konec tedna je na Hardeku potekalo 17. srečanje motoristov v izvedbi Moto kluba Cest bon Ormož. Pripravili so dve panoramski vožnji, oba večera pa so motoriste in motoristke zabavali Peter Lovšin, Eklips in Yu Generacija ter Lumberjack, Ful Gas in Norton. Manjkale niso niti GO-GO plesalke. Panoramskih voženj se je udeležilo več kot 200 motoristov. PH

Nogometaši Središča ob Dravi so v 19. krogu superlige MNZ Ptuj vpisali nov poraz. Na včerajšnjem (nedelja) gostovanju v Apačah je bil izid 2:1. Prvi polčas so Središčani sicer dobili; v 17. minuti je zadel Gašparič. Domači nogometaši so v 48. minuti izenačili, za 1:1 je zadel Šešo. Končni izid 2:1 je v 66. minuti postavil Kajzer. Na lestvici vodijo Cirkulane z 41 točkami, drugi so Stojnci z 39 in tretja Gerečja vas jih ima 33. V 20. krogu bodo Središčani v sredo (1605) ob 17h30 gostovali v Markovcih. AK

Nogometaši Ormoža so v 19. krogu MNZ Ptuj, člani 1. razred, zabeležili visoko zmago. V športnem parku Mestna graba so bili včeraj (nedelja) od Dornave boljši kar s 7:1. Mrežo gostov je v 16. minuti načel Mesarec, tri minute kasneje je na 2:0 povišal Kovačec. Izid prvega polčasa 3:0 je v 45. minuti z 11. metrov postavil Zlatnik, ki je bil uspešen tudi za 4:0 v 54. minuti. Minuto kasneje so gostje po zadetku Zagorška znižali na 4:1. za Ormož pa so v končnici tekme zadeli še: Križanec v 89., Jaušovec v 90. in Job v 91. minuti. Na lestvici vodi Skorba s 4. točkami. Drugi Boč jih ima 38, tretja Grajena 32. Nogometaši Ormoža so šesti, zbrali so 24 točk. V 20. krogu bodo Ormožani v sredo (1605) ob 17h30 gostovali v Polskavi. AK

Mlajši dečki B, letniki 2006 in 2007 Rokometnega kluba Jeruzalem Ormož, so bili minulo soboto gostitelji zaključnega turnirja za uvrstitev od 5. do 8. mesta. Poleg mladih Vinarjev so v športni dvorani Hardek nastopile še ekipe Šmartnega, Trima Trebnje in Kopra. Kljub dobri igri so Ormožani, ki so se v prvem obračunu srečali s Šmartnim in ga izgubili po streljanju sedemmetrovk, osvojili osmo mesto. Mladinska ekipa RK Jeruzalem Ormož je včeraj (nedelja) na Hardeku gostila Koper in si z zmago s 30:27 zagotovila obstanek v 1. slovenski mladinski ligi. Kadetska selekcija RK Jeruzalem Ormož je minuli konec tedna na gostovanju s 27:31 premagala Slovenj Gradec in se z zmago uvrstila za zaključni turnir od 5. do 8. mesta. Starejše deklice A Ženskega rokometnega kluba Ormož so gostovale v Ljubljani. Kljub dobri igri so zabeležile poraz z 20:15 in bodo, kot kaže, osvojile 4. mesto v državi. AK

V povezavi sobotnim neurjem so imele enote gasilcev tudi včeraj nekaj dela s sanacijo posledic. Ob 7.11 je bil v Cezanjevcih nevarno nagnjen steber električne napeljave. O dogodku je bila obveščena dežurna služba Elektra Maribor. Ob 7.19 so v naselju Ropoča tamkajšnji gasilci očistili nanose zemlje s cestišča. Ob 9.30 so v Motovilcih gasilci PGD Motovilci očistili cesto v dolžini 25 metrov, na katero je prejšnjo noč voda nanesla zemljo. Ob 10.05 so v Ocinju, občina Grad, gasilci očistili bazen za zajemanje pitne vode. Ob 15.30 so v Svetem Juriju gasilci PGD Sveti Jurij očistili zamašeni propust v obcestnem jarku. Ob 10.47 so v Veličanah, občina Ormož, gasilci PGD Ivanjkovci iz kleti stanovanjske hiše izčrpali 10 kubičnih metrov vode, so sporočili z Regijskega centra za obveščanje Ptuj.

Ormoški policisti so bili v petek ob 19.10 obveščeni o kršitvi javnega red in miru na Runču. Kršitelj, ki je verbalno napadel sosedo, je dobil plačilni nalog. Zvečer so v Pavlovcih in v Ormožu voznikoma osebnega avtomobila zaradi vožnje pod vplivom alkohola odvzeli vozniški dovoljenji. Po polnoči so zaradi kršitve javnega reda v Ormožu občanu izdali plačilni nalog.

V soboto po 17. uri je kolesarka v Ormožu padla in se lahko telesno poškodovala. Zvečer so policisti posredovali v Hermancih ob klicu občanke, ki jo je motila glasna glasba. Kršitelje so opozorili. V okolici Svetega Tomaža so mlajšemu moškemu zasegli cigaretni ogorek, saj obstaja sum, da gre za prepovedane droge.

Včeraj zjutraj so v Šalovcih prijeli dva Indijca, ki sta nezakonito prečkala državno mejo. Nato so v bližini naselja Središče ob Dravi prijeli še pet Indijcev in Pakistancev. Vsi so zaprosili za mednarodno zaščito, zato so jih odpeljali v azilni dom. Zvečer so prav tako prijeli tujce, pet Indijcev. V tem tednu poostreno nadzirajo kolesarje, tovorna vozila in avtobuse.