LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 19.11.2018

Včeraj (nedelja) ob 19. uri se je zaprlo približno 3200 volišč, na katerih so občani izbirali vodstva 212 slovenskih občin za prihodnji štiriletni mandat. Takrat se je pričelo preštevanje glasovnic. Vsi podatki so še vedno neuradni.
Medtem, ko smo dokaj hitro izvedeli, da je v Središču ob Dravi slavil dosedanji župan Jurij Borko (volivci so mu zaupali 67,48 % glasov) in da nobenih sprememb ni pri Svetem Tomažu, kjer je dosedanji župan Mirko Cvetko prejel kar 75,64 % glasov, se je v Ormožu preštevanje glasov zavleklo pozno v noč. Čakalo se je na glasovnice iz Miklavža pri Ormožu. Nekaj pred polnočjo smo izvedeli, da občino Ormož čaka drugi krog. Ves čas preštevanja glasov je kazalo, da bo v drugem krogu Alojz Sok, ki je zmagovalec prvega kroga, saj je po neuradnih podatkih prejel 29,17 % glasov. Od 10.377 volilnih upravičencev se je na volišča odpravilo 5.939 oziroma 57,23 % volivk in volivcev. Na drugem mestu je ves čas dobro kazalo Danijelu Vrbnjaku, vendar so ga preštete glasovnice mesta Ormož potisnile na tretje mesto in na drugo se je zavihtel Miran Topolovec. Nakar je sledilo dolgo čakanje, čakanje na glasovnice iz Miklavža pri Ormožu. Med Danijelom Vrbnjakom in Miranom Topolovcem pa je bilo takrat manj kot 100 glasov razlike. Kot že omenjeno, se je nekaj pred polnočjo izkazalo, da domači kraj Danijela Vrbnjaka ni pustil na cedilu in uspelo se mu je uvrstiti v drugi krog, saj je prejel 22,69 % glasov. Miran Topolovec je s 21,87 % pristal na tretjem mestu. Zmanjkalo mu je 48 glasov. Besede marsikoga, da vsak glas šteje, so se tokrat uresničile v prid Danijela Vrbnjaka.

Na štiri mandate v občinskem svetu lahko po neuradnih podatkih upajo v stranki SDS, tri bo imela N.Si, Lista Mirana Topolovca se bo zadovoljila z dvema, kar štirih pa se veseli Lista gradimo prihodnost skupaj. En mandat so prejele stranka DeSUS, SLS, Za Ormož Si, SNS in SD, dva pa SMC. Naj poudarimo, da gre za neuradne podatke, povzete po podatkih objavljenih na spletni strani Državne volilne komisije. Kot izgleda, bo sestava novega občinskega sveta zelo pestra in lahko bi dejali, da bo tudi takrat vsak glas štel.

Vračamo se v volilne štabe. Do zadnjega ni vedel, ali se bo uvrstil v drugi krog volitev ali ne, in ostal nekoliko razočaran Miran Topolovec, ki je prejel 21,87 % glasov. Kljub temu se veselijo dveh mandatov v občinskem svetu. Popolnoma drugačno vzdušje je bilo v SDS-ovem štabu, kjer je uvrstitev v drugi krog slavil Danijel Vrbnjak. Prejel je 22,69 % glasov, oziroma 0,82 % več glasov od Topolovca. Danijel Vrbnjak je še povedal, da je bilo čakanje na rezultate zelo težko, saj do konca ni vedel, kaj se bo zgodilo. Ob podpori prijateljev je bilo vse nekoliko lažje.

V volilnem štabu smo obiskali tudi zmagovalca prvega kroga, Alojza Soka. Neuradni podatki kažejo, da je prejel 29,17 % glasov, saj je zanj glasovalo 1.724 volivk in volivcev. Prejel je 6,48 % glasov več od drugouvrščenega. Sok se zaveda, da bo imel v primeru izvolitve v drugem krogu težko delo s sestavo koalicije.

10,13 % glasov so volivci zaupali kandidatu Davorinu Korparju, ki se je zavihtel na četrto mesto. S 599 glasovi je delno zadovoljen, je povedal v prvem odzivu po volitvah. 7,04 % glasov je na petem mestu prejel Danilo Kosi. Na šesto mesto so volivci uvrstili Mirka Kosija, ki je prejel 5,62 % glasov, na sedmo mesto pa Janija Ivanušo. Prejel je 3,49 % glasov. Kandidati, ki so v prvem krogi izpadli, se večinoma še niso odločili, ali bodo v drugem krogu podprli Alojza Soka ali Danijela Vrbnjaka. Drugi krog lokalnih volitev bo 2. decembra. Komentarje zmage Jurija Borka v Središču ob Dravi in Mirka Cvetka pri Svetem Tomažu bomo objavili tekom jutrišnjega dne. UM

Županska tekma v Ljutomeru se bo tokrat za razliko od tiste pred štirimi leti podaljšala še za dva tedna. Aktualna županja Olga Karba je namreč takrat suvereno slavila že v prvem krogu. Tokrat ji je načrte prekrižal 39-letni univerzitetni diplomirani teolog in nekdanji novinar Dejan Karba. (STA)

V mestni občini Ptuj bodo župana ali županjo dobili v drugem krogu. Vanj sta se uvrstila Nuška Gajšek, ki je prejela 28,10 % glasov in dr. Štefan Čelan s 24,64 % glasov. V občini Dornava bo prav tako drugi krog. Za župansko mesto se bosta potegovala Rajko Janžekovič, ki je v prvem krogu prejel 47,05 % glasov volivcev in Janko Merc, ki je prejel 27,13 % glasov. V občini Gorišnica župan ostaja Jožef Kokot, ki so mu volivci zaupali 78,93 % glasov. Tudi v občini Markovci ne bo sprememb, župan ostaja Milan Gabrovec, ki je dobil 59,42 % glasov. V občini Razkrižje župan ostaja Stanko Ivanušič. AK

V okviru projekta LAS UE Ormož so prejšnji teden na praktični delavnici udeleženke pri Zdenki Kralj v Pavlovcih pekle prleške pogače. Delavnice je vodila ormoška kmetijska svetovalka Hinka Hržič, ki že vabi na naslednjo delavnico – senzorično ocenjevanje mesnih in mlečnih izdelkov, ki bo na Turistični kmetiji Sonje Ozmec v Senešcih jutri (torek) ob 10. uri. Prinesite zraven svoje mesne in mlečne izdelke. KGŠ

Tudi ormoška knjižnica s krajevnimi enotami se pridružuje Tednu splošnih knjižnic, ki je v tem tednu. Uporabniki lahko poiščejo kakovostne knjige, ki so ovite v modro. V Krajevni knjižnici Ivanjkovci bo jutri (torek) pogovor z avtorico kuharskih knjig Marijo Fras, v četrtek, 22. novembra, organizirajo bralni klub. V petek, 23. novembra, bo v ormoški knjižnici predstavitev pesniške zbirke Denisa Žurana Na sončni strani galaksije. PH

Rezultatska kriza v Rokometnem klubu Jeruzalem Ormož se nadaljuje. Rokometaši Maribora so na štajerskem derbiju v tekmi 10. kroga NLB lige v Ljutomeru vknjižili zmago in premagali Vinarje z 21:24. Varovanci trenerja Saša Prapotnika so dobro začeli srečanje in po dveh zadetkih Bogadija in Kosija v 6. minuti povedli s 3:0. Nato naslednjih 12 minut niso dosegli zadetka. Do 12. minute so sicer s 3:0 vodili domačini, prvi gol za Mariborčane je dosegel Celminš. Slednji je v 17. minuti zadel za izenačenje na 3:3. Ormoški rokometaši so v 19. minuti z zadetkom Žurana povedli 5:3. Mariborčani so z golom tri minute pred koncem polčasa izenačili na 7:7. Na odmor so minimalno prednostjo odšli gostitelji (9:8). Za razliko od 1. polčasa je uvod druge polovice srečanja povsem pripadel mariborskim rokometašem. Prvi gol za Ormož je v 2. polčasu v 40. minuti dosegel Šoštarič. Po golu Bogadija v 41. minuti za 11:13 je prvi odmor v 2. polčasu zahtevala mariborska klop. Žuran je takoj zatem poskrbel, da so se domačini povsem približali (12:13). Do konca srečanja je bil to zadnji poizkus preobrata. Mariborčani so namreč z odlično obrambo z vrhunskim Đurico v vratih povsem ustavili ormoški napad. Prednost šestih zadetkov so vijoličasti rokometaši uspeli zadržati vse do 56. minute, Ormožanom je do konca uspelo samo ublažiti poraz; za končnih 21:24 je zadel Ozmec. Najboljši strelec Ormožanov je bil z devetimi goli Rok Žuran, pri Mariboru sta bila s petimi zadetki najučinkovitejša Sok in Buneta. Vinarji se v 11. krogu NLB lige odpravljajo na gostovanje v Ribnico. Tekma bo v sredo, tudi z neposrednim televizijskim prenosom ob 20.15. V preostalih srečanjih 10. kroga je Loka s 24:21 premagala Trimo, Gorenje je bilo s 24:33 boljše od Hrastnika, Ribnica je s 27:35 odpravila SVIŠ, Celjani so premagali Krko z 28:30. Koper je bil s 23:25 boljši na gostovanju v Dobovi. Na lestvici vodi Celje Pivovarna Laško z 18 točkami, toliko jih ima tudi druga Ribnica. Tretji so Velenjčani s 14 točkami. Vinarji zasedajo 9. mesto lestvice imajo 6 točk. AK

Ormoški policisti so v petek ob 9.30 v Ormožu in pet minut kasneje v Loperšicah obravnavali prometni nesreči z manjšima materialnima škodama. Po polnoči je v Ormožu razgrajal pijan moški. Ob prihodu policistov se je pomiril in odšel domov. V soboto zjutraj po 8. uri so v okolici Svetega Tomaža obravnavali sum nasilja v družini. Na tožilstvo in center za socialno delo bodo podali poročilo. Ob 15h so v Gornjih Ključarovcih obravnavali dogodek, kjer je neznanec trčil v ograjo. Ob 21.30 so v Mihovcih pri Veliki Nedelji ustavili voznika osebnega avtomobila. Alkotest je pokazal, da je vozil pod vplivom alkohola in so mu odvzeli vozniško dovoljenje. V nedeljo po 14. uri so bili poslani na območje Policijske postaje Gorišnica. Po izjavi prijaviteljice bi naj lovci med lovom streljali proti hišam in vozilom, vendar tega niso ugotovili.

Včeraj (nedelja) ob 16.35 se je v Stopercah pri padcu poškodovala oseba. Ob 17.43 je na pomurski avtocesti pred izvozom za Lenart v občini Lenart zagorelo osebno vozilo. Ob 19.15 je ob cesti izven naselja Pince v občini Lendava zagorel kup bioloških odpadkov in pohištva, so sporočili s Centra za obveščanje Ptuj.