LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 21.01.2019

Prireditve v okviru Antonovanja na Kogu so vrhunec doživele minuli vikend. Včeraj je bila romarska nedelja, v soboto pa je bilo na Kogu vse v znamenju 10. Čurkarijade. Pred samim dogodkom je potekal delovni sestanek na temo Priložnosti podeželja in lokalnih izdelkov. Sledilo je kulinarično doživetje s sivimi, belimi in črnimi čurkami ter odličnimi kogovskimi vini. Obiskovalcem so bile postrežene najboljše čurke in vino. Na ocenjevanju čurk je sodelovalo 13 kmetij s 25 vzorci, od tega 13 črnih čurk, 8 sivih in štiri bele. Pri črnih čurkah je strokovna komisija podelila 5 zlatih priznanj, komisija potrošnikov 4. Med visokimi gosti na Kogu sta bila tudi dva evropska poslanca, dr. Igor Šoltes in Lojze Peterle, ki sta izpostavila pomen lokalno pridelane hrane. Dogodek je navdušil tudi državno sekretarko na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, mag. Tanjo Strniša. Dejala je, da s prireditvami, kot sta Čurkarijada in Antonovanje na Kogu, dajemo kmetijstvu in podeželju pravo vrednost. Zvrstili so se kratki nastopi domačih pevcev, kantavtor Tadej Vesenjak je prvič predstavil uglasbeno himno o čurki. UM

5. vinski festival Veni vidi vino mlado, ki je tokrat potekal pod sloganom Mlado živo iskrivo, je v Romanski palacij Ptujskega gradu v soboto privabil kakšnih 360 ljubiteljev vina. Na festivalu mladih vin je svoja vina dalo v pokušino 20 vinarjev: Vina Zavec, Vinogradništva Horn, Ivan Kramer, Kramberger, Breznik, Potrč, Druzovič Mojca in Marjan, Vršič, Toplak, Herga, Gorjup, Kovačec Ivan, Simon Druzovič, Žnuderl in Cvitanič ter Vina Rebernišek, Ptujska klet, Kobal vina, ŠC Ptuj – Biotehniška šola Ptuj in Vina Frešer. Andrej Rebernišek, direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj, je prepričan, da gre vinarstvo Haloz in Slovenskih goric v pravo smer. Simon Toplak, predsednik Vinsko turistične ceste VTC 13, je bil nad lokacijo festivala, ki je prvič potekal med zidovi Ptujskega gradu, navdušen: »Prav tako sem vesel, da so se v projekt ponovno dejavno vključili mladi Društva Podeželske mladine Spodnjega Podravja, ki dajejo festivalu mladosten, živ značaj. Prihaja novi rodi vinogradnikov in vinarjev, ki z veliko znanja in predanosti nadaljuje tradicijo naše vinorodne Štajerske. Zato se za prihodnost našega vinarstva ne bojimo!« PK

V sklopu projekta Danes za jutri vas teta Marta vabi na praktično delavnico Od lana do izdelka. Delavnica bo jutri (torek) ob 9. uri v središki Sokolani. Lan je zelo uporabna rastlina, saj služi kot material za platno, laneno seme in olje pa se uporabljata kot zdravilo pri težavah s holesterolom, srcem in ožiljem. PH

Mestno gledališče Ptuj pripravlja četrto premiero v sezoni 2018/2019. Gre za predstavo Božiček, avtorja Conorja McPersona, ki je nastala v koprodukciji Mestnega gledališča Ptuj in Mini tetra Ljubljana. Predstavo je zrežiral Peter Srpčič, igrata Gorazd Jakomini in Urška Centa. Premiera bo jutri (torek) ob 19.30 v Mestnem gledališču Ptuj. PK, vir: MG Ptuj

Rokometni klub Pomurje je že 7. zapored organiziral rokometni turnir – Žikijev memorial 2019. Zaradi pozne odpovedi ekipe iz Hrvaške tokrat to ni bil mednarodni turnir. Kljub temu pa je bil najkvalitetnejši turnir po udeležbi. Nastopila je prvoligaška ekipa Jeruzalem Ormož, ekipa Krškega, ki nastopa v 1.B ligi in se bori za vrh ter domači 1.B-ligaš Pomurje. Turnir so odprli domači rokometaši Pomurja in prvoligaš iz Ormoža. Ormožani so nastopili oslabljeni, saj imajo poškodovanega Čudiča, 5 mlajših igralcev pa je, skupaj s trenerjem Sašo Prapotnikom, nastopilo na reprezentančni akciji na Madžarskem. Domači so se v začetku tekme solidno upirali favoriziranim gostom, ki so v drugem delu prvega polčasa igrali z mlado ekipo, kar so rokometaši Pomurja izkoristili in celo dobili prvi polčas z rezultatom 16:15. V drugem polčasu je ponovno na parket stopila prva ekipa, ki si je v 50. minuti priigrala prednost 7 zadetkov, da so lahko tekmo dokončali igralci Ormoža, ki v prvenstvu igrajo manj. Vinarji so zmagali z rezultatom 33:26. V drugi tekmi so igralci Krškega premagali Pomurje z rezultatom 20:41. V zadnji so Ormožani začeli odlično ter si že zelo zgodaj priigrali visoko prednost proti Krčanom. Prvi polčas so Vinarji dobil z rezultatom 18:8. Blestel je Žuran z osmimi zadetki. V začetku drugega polčasa so Ormožani držali prednost desetih zadetkov, v sredini drugega polčasa so se gostje iz Krškega prebudili in 15 minut pred koncem tekme znižali na 23:18. Do konca tekme so izkušeni igralci prvoligaša iz Ormoža prednost zadržali in z zmago 32:25 osvojili Žikijev memorial 2019. Najboljši strelec turnirja je bil Rok Žuran z 21-imi goli, najboljši vratar čuvaj mreže Jeruzalema Ormoža Tomislav Balent. Za najboljšega igralca turnirja so izbrali igralca Pomurja Filipa Bombeka. AK

Slovenska moška rokometna reprezentanca do 21 let, ki je lani na domačem evropskem prvenstvu v Celju osvojila naslov evropskih prvakov, je minuli konec tedna na pripravljalnem turnirju na Madžarskem odigrala tri tekme in zabeležila zmago, neodločen izid in poraz. V prvi tekmi so varovanci trenerja Saša Prapotnika remizirali s Srbijo; izid je bil 29:29. Slovenci so ob polčasu vodili z 18:17. V drugi tekmi so bili Slovenci s 30:26 boljši od Čehov, ki so prvi polčas dobili z 11:12. V zadnji tekmi so bili od slovenske izbrane vrste boljši gostitelji Madžari, ki so zmagali s 24:27. Poleg selektorja Prapotnika so na Madžarskem barve Slovenije zastopali še Ormožani: Dominik Ozmec, Gašper Horvat, Tilen Kosi, Martin Hebar in Miha Kavčič.

Ormoški policisti so v petek dopoldan obravnavali prometno nesrečo z materialno škodo v Moškanjcih, kjer je voznik tovornega vozila trčil v službeno vozilo policije. Občan iz Ormoža je opazil, da neznanec vozi njegovo kolo, ki so mu ga ukradli prejšnji teden, vendar tatvine ni prijavil. Policisti so izsledili državljana Hrvaške, ki se je peljal s kolesom. Kolo so mu zasegli in ga vrnili lastniku.

Obravnavali so tudi vlom v hišo v Pušencih. Neznani storilec je poškodoval vrata hiše in kleti na zapuščeni stanovanjski hiši.

V soboto pred 9. uro so bili obveščeni o delovni nesreči v okolici Ormoža. Patrulja je na kraju ugotovila, da je poškodovani v svojem gozdu pospravljal les, ki ga je imel posekanega. Pri tem mu je na hrbet padla večja veja in ga poškodovala. Odpeljali so ga v UKC Maribor. K občanki iz okolice Ormoža je v soboto prišel otrok, ki ga le-ta ni poznala in je poklicala policijo. Ugotovili so, da je otrok sam odšel od doma. Zadevo bodo zaključili s poročilom na Center za socialno delo. Po 19. uri so zaradi vožnje z neprilagojeno hitrostjo obravnavali prometno nesrečo. Voznik je vozil pod vplivom alkohola. Začasno so mu odvzeli vozniško dovoljenje in napisali predlog za uvedbo postopka o prekršku na okrajno sodišče.

Včeraj (nedelja) zjutraj so bili obveščeni o padcu osebe na pločniku v Ormožu, ki si je poškodovala glavo. Vzrok padca je bila bolezen. Popoldan so prijeli tri Libijce, ki so na območju Središča ob Dravi nedovoljeno prečkali mejo. Zaprosili so za mednarodno zaščito in so jih odpeljali v ljubljanski azilni dom.