LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 27.05.2019

Zmagovalka evropskih volitev je po delnih uradnih izidih lista SDS-a in SLS-a, ki je prejela 26,44 odstotka glasov volivcev in tri mandate v Evropskem parlamentu. Evropske poslance imajo še SD (2 poslanca), LMŠ (2 poslanca) in NSi (1 poslanec). Novi evropski poslanci so: Milan Zver (SDS), Romana Tomc (SDS), Franc Bogovič (SLS), Tanja Fajon (SD), Milan Brglez (SD), Irena Joveva (LMŠ), Klemen Grošelj (LMŠ) in Ljudmila Novak (NSi). Na končne izide bo treba počakati še teden dni, ko bodo prešteli glasove iz tujine. Volitev se je udeležilo 482.761 volivcev oziroma 28,32 odstotka volilnih upravičencev. V volilnem okraju Ormož je bila volilna udeležba nižja od slovenskega povprečja, 24,83-odstotna, veljavnih glasovnih je bilo 3529. Za listo SDS-SLS je glasovalo največ volivcev, 30,99 %. Na drugem mestu je v volilnem okraju Ormož pristala Nsi s 14,79 %, ki je v slovenskem povprečju pristala na 4. mestu. Nato sledijo SD 14,11 % in na 4. mestu LMŠ 12,01 %. Nato sledijo stranke, ki so ostale brez predstavnikov v evropskem parlamentu: Desus 8,67 %, SNS 8,50 %, SMC 3,49 %, ter levica, SAB, Zeleni, Zsi, Povežimo se, Dom, DD. (vir: DVK)

S pomočjo družine ter prijateljev in znancev sta zakonca Carmen in Boštjan Prijol v soboto na svoji Jasi radosti v kraju Stanovno, pripravila srečanje konj in kočijažev ter blagoslov obnovljenega spomenika globoko v gozdu, dober kilometer od Jase radosti. S svojim obiskom je prisotne počastil predsednik države Borut Pahor, ki je s seboj pripeljal tudi sina. Prisotna sta bila župana občine Ormož in Središče ob Dravi, Danijel Vrbnjak in Jurij Borko, ter vrsta gostov in domačinov. (UM, KTV Ormož)

Županja MO Ptuj je za danes (ponedeljek) sklicala 6. redno sejo Mestnega sveta, ki se je začela ob 15h. Dnevni red je obsežen, saj bo v obravnavi kar 16 točk. Med drugim bodo svetniki in svetnice obravnavali predlog sklepa o prenehanju dolžnosti člana in o imenovanju novega člana Odbora za okolje in prostor ter gospodarsko infrastrukturo, imenovali bodo tudi predstavnike MO Ptuj v Svet zavoda javnega zavoda Knjižnica Ivana Potrča Ptuj, na mizi bo tudi predlog o soglasju k razrešitvi direktorice Javnega zavoda za turizem Ptuj. PH

Kulturno turistično društvo Miklavž pri Ormožu in Ciril Vnuk, avtor narečne pesniške zbirke z naslovom Pocvetaje, sta v petek pripravila predstavitev pesmi, katerih navdih je avtor našel povsod, predvsem pa v naravi in ljudeh. Zbirka prinaša 45 narečnih pesmi. V njej najdemo tudi veliko impresij iz narave in za te Vnuk pravi, da so še najbolj posrečene. UM

Zadnji teden v mesecu maju je že skoraj 50 let posvečen slovenskim gozdovom. Zavod za gozdove Slovenije tudi letos pripravlja 'Teden gozdov'. V tem tednu želijo opozoriti na pomen tega največjega slovenskega naravnega bogastva za blaginjo ljudi in celotne družbe ter na nujnost skrbnega ravnanja s to dediščino. Teden gozdov 2019 poteka pod geslom »Sodelujemo z gozdom v dobro narave in ljudi«. V okviru letošnjega tedna gozdov obračajo pogled na gozdove in gozdarstvo v samostojni Sloveniji in obeležujejo 25-letnico delovanja Zavod za gozdove Slovenije. BN

Rokometaši Jeruzalema so v petek v 9. krogu NLB lige za obstanek odigrali še zadnjo gostujočo tekmo v letošnjem državnem prvenstvu pri Krki v Novem mestu. Izbranci trenerja Roberta Cvikla so v domači dvorani Marof visoko slavili, tekma se je končala z rezultatom 30:18. Tudi tokrat sta večino tekme odigrali pomlajeni ekipi obeh rokometnih klubov. Krka je od prve minute diktirala oster tempo igre. Uvodne minute je igra potekala gol za gol, v 9. minuti so domači po zadetku Okleščna prišli do občutnejše prednosti pri rezultatu 5:2. Vinarji so v 20. minuti po zadetku Mesarića uspeli izenačiti na 7:7. Izid je bil izenačen tudi pri 8:8 in 9:9, nato je Krki uspel delni izid 3:0 za vodstvo z 12:9 v predzadnji minuti prvega polčasa. Domači so tudi ob polčasu vodili s tremi zadetki pri izidu 13:10. V drugem polčasu so domači odigrali še bolje in Ormožanom povzročali nemalo težav. V 41. minuti je bil po zadetku kapetana Čudića izid 20:16. Varovanci trenerja Saše Prapotnika so po deset minutnem strelskem postu in delnim izidom 8-0 v korist Krke, v 52. minuti zaostajali že za dvanajst zadetkov (28:16) in jasno je bilo, da bo zmaga ostala v Novem mestu. Srečanje se je končalo z rezultatom 30:18. Bolj kot rezultat štejejo izkušnje, ki jih nabirajo mladi rokometaši, je dejal trener Saša Prapotnik. Najboljša strelca sta bila s sedmimi zadetki Čudić pri Vinarjih in Florjančič pri farmacevtih. V preostalih dveh tekmah 9. kroga je Trimo premagal SVIŠ s 27:33, Dobova je bila z 38:33 boljša od Hrastnika. Trebanjci vodijo pred zadnjim krogom s 34 točkami, druga Krka jih ima 28. Sledi Dobova s 26 točkami in Jeruzalem Ormož s 25. Krko čaka v zadnjem krogu gostovanje v Trebnjem, Ormožani bodo v petek v Ljutomeru gostili Dobovo, ki so ji v tej sezoni še precej dolžni, saj je Dobova zmagala na vseh treh medsebojnih obračunih. Kljub temu bo dal trener Prapotnik tudi na zadnjem srečanju priložnost mladim rokometašem. Vinarji si sezono želijo končati pred polnimi tribunami. AK

Ormoški policisti so v petek v Vinskem Vrhu obravnavali spor med sosedoma.

V soboto so bili obveščeni o poškodbi udeleženca na javni prireditvi v Ormožu. Oseba se ni telesno poškodovala, ampak je padla po tleh zaradi omotičnosti oz. predolge izpostavljenosti soncu. Oškodovanec iz Velikega Brebrovnika je prijavil, da mu je neznanec požagal večji oreh. V Preclavi so v soboto popoldan obravnavali kršitev javnega reda, v Senešcih pa prometno nesrečo; voznik osebnega avtomobila je zaradi neprilagojene hitrosti trčil v drog ulične razsvetljave. Pri tem se je lahko telesno poškodoval in so ga odpeljali v ptujsko bolnišnico. Vozil je pod vplivom alkohola, saj je rezultat alkotesta pokazal kar 1,36 mg/l. Ostal je brez vozniškega dovoljenja. V soboto zvečer so obravnavali kršitev javnega reda v Mali vasi pri Ormožu.

V nedeljo zjutraj so v Mihovcih pri Veliki Nedelji vozniku osebnega avtomobila vzeli vozniško dovoljenje, saj je vozil pod vplivom alkohola. Ob 11. uri se je na postaji oglasil udeleženec nočne javne prireditve v Ormožu, ki je izgubil denarnico z vsebino. Zanj se je srečno končalo, saj je nekaj ur pozneje poštena najditeljica iz Ormoža na postajo prinesla najdeno črno usnjeno denarnico z vsebino in denarjem. Kasneje se je oglasila še ena udeleženka nočne javne prireditve v Ormožu, ki je prav tako izgubila denarnico z vsebino, a njene še niso našli. Sinoči ob 23.40 so opravili intervencijo v Središču ob Dravi. Med partnerjema je prišlo do spora in do nasilja partnerja nad partnerico. Zaradi kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru so kršitelju izdan plačilni nalog.