LOKALNE NOVICE PONEDELJEK, 28.10.2019

Zaradi mesa iz ene od avstrijskih klavnic, ki ni izpolnjevalo predpisanih zahtev, se je doslej za umik izdelkov s trga odločilo šest slovenskih ponudnikov. Potem ko sta določene izdelke s trga umaknila podjetje Spirala iz Bukovcev pri Markovcih in Kmetija Janežič iz Grosuplja, so to storili še pri podjetjih Vigros, Domače mesnine in Pohorske mesnine ter pri Mesnici Sirc iz Podgorcev. Kot izhaja iz objave na spletni strani uprave, samostojni podjetnik Janko Sirc (mesarstvo) s trga umika prekajeno klobaso (serije 15102019) z rokom uporabe 30. oktober. V obratu Spirala so medtem ogorčeni nad ravnanjem Uprave za varno hrano. Prepričani so namreč, da je tistih, ki so sodelovali s klavnico v Lipnici, v Sloveniji precej več in ne razumejo, zakaj so na tnalu le nekateri proizvajalci. Pri podjetju Spirala so sporni zaseka, mast, klobase in šunka. V ozadju je petkova informacija Uprave za varno hrano o verjetno oporečnem svinjskem in govejem mesu oziroma izdelkih, ki bi bili lahko prišli tudi k nam, iz klavnice v avstrijski Lipnici, kakšnih 40 kilometrov od Maribora, poročata vecer.com in 24ur.com.

Otroški občinski svet Občine Ormož je nastal je na pobudo župana Danijela Vrbnjaka, ki si želi večje vključenosti mladih. Sestavljajo ga učenci vseh osnovnih šol občine Ormož, vključeni so tudi učenci OŠ Stanka Vraza. Prejšnji teden so na prvi seji določili, da postane županja otroškega občinskega sveta Žanamari Kaloh. UM

Zgodovinsko društvo Ormož je obeležilo dvajset let delovanja. Predsednik društva, Anton Luskovič je spomnil na prehojeno pot in začetke društva, saj je ideja o društvu pričela tleti že leta 1997. Zaradi administrativnih zapletov, predvsem pa težav z overjanjem in preverjanjem podpisnikov, je društvo bilo registrirano in uradno vpisano v register društev šele leta 1999. Novoustanovljeno Zgodovinsko društvo Ormož si je v svoj program zapisalo, da bo, poleg profesionalnih institucij, ki se ukvarjajo s področjem raziskovanja zgodovine, proučevalo in ohranjalo spomin na pomembne, a morda iz različnih razlogov, nekoliko pozabljene dogodke in ljudi iz preteklosti širšega ormoškega območja, je še dejal Anton Luskovič. Naj omenimo, da so na proslavi ob 20-letnici Zgodovinskega društva Ormož podelili osem spominskih listin, ki so jih prejeli ustanovni člani. UM

V finalnem večeru na Državnem Maroltovem srečanju 2019 v Žalcu, se je minulo soboto pomerilo sedem najboljših odraslih folklornih skupin letošnje sezone. Strokovno žirijo je s svojim nastopom najbolj prepričala skupina AFS France Marolt iz Ljubljane, ki je prejela zlato plaketo, medtem ko je občinstvo za svojega favorita izbralo FS Leščeček iz Veržeja. Na drugo mesto po izboru strokovne komisije se je uvrstila skupina FS ŽKUD Tine Rožanc, ki je postala dobitnica srebrne plakete, bronasto plaketo pa je s tretjim mestom osvojila skupina AFS KUD Študent. Vir: Alenka Kociper PH

Obnovljena športna dvorana HardEK je bila v petek premajhna za vse, ki so si želeli ogledati najboljše slovenske rokometaše. Slovenska moška rokometna reprezentanca je na pripravljalni tekmi v Ormožu remizirala z Nizozemsko (29:29), potem ko je po prvem polčasu vodila z 19:13. Slovenci so dobro odprli tekmo pred 800 gledalci v dvorani Hardek in že po šestih minutah povedli s 6:1. Njihovega ritma ni ustavila niti nizozemska minuta odmora, tudi po njej so varovanci Veselina Vujovića igrali zanesljivo ter Nizozemce zasenčili v vseh elementih igre. V 16. minuti je njihova prednost znašala že osem golov (13:5). V nadaljevanju je njihov ritem padel. Vujović je v 21. minuti – pri vodstvu 15:10 – zahteval minuto odmora, le nekaj minut zatem pa so se Nizozemci približali na štiri gole (17:13). Slovenski rokometaši so v končnici prvega polčasa znova zaigrali udarno in na veliki odmor odšli s prednostjo šestih golov (19:13). V drugi polovici tekme so Vujovićevi izbranci ves čas hodili po robu. Prikazali so zelo bledo predstavo, kar so Nizozemci, ki bodo prihodnje leto premierno nastopili na evropskem prvenstvu, izkoristili in tekmo postavili na glavo.

Slovenski rokometaši so v 38. minuti po golu Nika Henigmana sicer znova povedli za osem golov (23:15), a nato padli v "globoko luknjo". Nizozemci so v naslednjih sedmih minutah naredili delni izid 6:0 in se jim približali na vsega dva gola (23:21). Kar osemminutni slovenski strelski post je prekinil Henigman, v prelomnih trenutkih dvoboja pa so gostitelji – v 54. minuti so vodili zgolj za gol (27:26) – znova zaigrali malenkostno bolje in si dve minuti pred koncem priigrali dva gola prednosti (29:27), a so v končnici tekme naredili nekaj kardinalnih napak. V zadnji minuti je Dean Bombač – pri vodstvu Slovenije z 29:28 – naredil prekršek v napadu, pet sekund pred koncem je Tilen Kodrin storil nameren prekršek nad tekmecem, tako da sta mu sodnika Bojan Lah in David Sok pokazala rdeči karton, tekmecem pa prisodila sedemmetrovko, ki so je realizirali za končni izid 29:29. V slovenski izbrani vrsti sta bila najučinkovitejša Dean Bombač in Nik Henigman, ki sta dosegla po pet golov, Jure Dolenec je prispeval štiri zadetke. Srečanje si je ogledal tudi župan Občine Ormož Danijel Vrbnjak. Rokometni klub Jeruzalem Ormož je tako prvič organiziral srečanje slovenske reprezentance. Zadovoljen je bil tudi predsednik Rokometne zveze Slovenije Franjo Bobinac, ki se je strinjal, da je prav, da rokometna zveza Slovenije postavlja reprezentančne tekme v male kraje, kjer so dvorane polne in kjer je vzdušje nepozabno. Slovenska reprezentanca je včeraj (nedelja) v Mariboru na drugi prijateljski tekmi s 30:24 premagala Srbijo. AK

V ligi MNZ Ptuj, člani 1. razred, so bila minuli konec tedna na sporedu srečanja 10. kola. Nogometaši Ormoža in Središča ob Dravi so ostali brez točk. Ormožani so gostovali v Skorbi in vpisali poraz z 2:1. Kakšnih 80 gledalcev je v 1. polčasu videlo zadetek v 37. minuti, ko je za domače vodstvo zadel Hreljič. Nogometašem Ormoža v 2. polčasu v 59. minuti po zadetku Laha uspelo izenačiti na 1:1. Izid srečanja 2:1 je v 65. minuti iz 11-metrovke postavil Brodnjak. Nogometaši Središča ob Dravi so minulo soboto gostovali pri Grajeni. Pred kakšnimi 9. gledalci so vpisali poraz s 3:0. Vsi trije zadetki so padli v 1. polčasu. Za domače so bili uspešni: Zulić v 24. minuti z bele točke ter Lozinšek in Pihler v 37. in 38. minuti srečanja. Na lestvici po 10. kolih vodi Gorišnica z 21 točkami, druga Skorba ima točko manj. Tretji je Majšperk s 13 točkami. Ormožani z 10 točkami zasedajo 6. mesto, Središčani so s točko manj osmi. V tekmah 11. kola bodo Središčani v soboto (02.11.) gostili Podlehnik, Ormožani bodo v nedeljo (03.11.) gostili Grajeno. Obe tekmi se bosta začeli ob 14 uri. AK

Ormoški policisti so bili v petek obveščeni, da je neznani pes pokončal kunce na območju Runča. Obravnavali so tatvino žlebov pri Veliki Nedelji (neznani storilec je ukradel osem metrov bakrenih žlebov), tatvino dreves v Gradišču, prometno nesrečo z udeležbo psa na Runču. V petek zvečer ob 20. uri so v Središču ob Dravi odvzeli prostost osumljencu, ki je osumljen nasilja v družini. Policisti so osumljenca s kazensko ovadbo privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je zoper njega odredil pripor.

V soboto ob 10.15 jih je občan iz okolice Ormoža obvestil, da mu je neznani storilec z zemljo umazal fasado na stanovanjski hiši. Patrulja na kraju ni ugotovila elementov kaznivega dejanja. V noči na nedeljo je neznanec odtrgal registrsko tablico z vozila.

Včeraj (nedelja) so bili obveščeni o prometni nesreči na Lešnici. Patrulja je ugotovila, da je voznica zaradi vožnje z neprilagojeno hitrostjo trčila v ograjo mostu in se pri tem lahko telesno poškodovala. Povzročiteljica je bila plačilni nalog.