LOKALNE NOVICE SOBOTA, 09.03.2019

Potovanja in trgovanje so v naše okolje prinesla različne organizme od virusov, gliv, rastlin do živali, ki jih v tem okolju nismo poznali. V tem primeru govorimo o tujerodnih vrstah, saj so vnesene od zunaj. Nekatere od njih preživijo, se prilagodijo novemu okolju. Mnoge od njih postanejo invazivne, saj se širijo, ogrožajo ekosisteme, habitate, vrste ter zdravje ljudi in škodijo gospodarstvu. Podrobneje bomo o tujerodnih rastlinah spregovorili v nedeljski kmetijski oddaji. BN

Likovno kulturno društvo LIKUDO Ormož je v minulem tednu pripravilo avkcijsko razstavo, na kateri so predstavili 24 likovnih del, ki so jih likovni ustvarjalci namenili za dobrodelen namen. Izklicna cena za posamezno delo je 20 evrov, s tem pa boste pomagali OŠ Stanka Vraza Ormož. Sicer je zbiranje sredstev preko donacij na šoli stalna praksa, saj učenci s posebnimi potrebami potrebujejo veliko pripomočkov, ki jih sicer ne bi mogli kupiti. Kar tri svoja dela je za dobrodelno razstavo prispeval tudi amaterski slikar Miha Roškar iz Maribora, pri dobrodelnosti pa sta se mu pridružila tudi Irena Ferko in Rajko Ferko iz Maribora. Sicer pa so svoja likovna dela podarili številni ostali likovni ustvarjalci. UM

KMN (Klub malega nogometa) Tomaž je v tekmi zadnjega, 18. kroga 2. slovenske futsal lige sinoči (petek) z 9:6 premagal Mlinše, osvojil prvenstvo in se neposredno prebil v 1. slovensko futsal ligo! Kakšnih 300 gledalcev je v Ljutomeru prvi zadetek videlo v 6. minuti, ko je za domače vodstvo zadel Kos. Dve minuti kasneje so gostje, ki so sezono končali na tretjem mestu prvenstvene lestvice, po zadetku Lipovška izenačili na 1:1. Sledila sta dva zadetka Petelinov; v 9. minuti je bil s 6-ih metrov uspešen Marot, v 13. minuti je za 3:1 zadel Gašparič. Gostje so do odmora odgovorili z dvema zadetkoma, zadela sta Močnik Guna in Smrkolj za 3:3. V 2. polčas so varovanci trenerja Bojan Cunka startali odlično. Po zadetku Dragosavca v 22. in Kosa v 24. minuti so povedli s 5:3. Sledil je hladen tuš, saj so Mlinše v nadaljevanju zadele trikrat in v 28. minuti povedle s 5:6. Zadela sta Lipovšek dvakrat in Močnik Guna. Zadnjih 10 minut srečanja je povsem pripadlo Tomaževčanom, ki so uspeli zadeti še štirikrat. Najprej je v 30. minuti Marot izenačil na 6:6. Mož odločitve je bil najboljši strelec lige Dragosavac, ki je zadel dvakrat v 32. in še v 33. minuti za končnih 9:6 in slavje se je lahko začelo. AK

Le še dva kroga sta ostala do konca rednega dela sezone v Ligi NLB. Rokometaše Jeruzalema Ormoža čakata dve težki tekmi proti četrtouvrščenemu Mariboru in trenutno tretjeuvrščeni Riko Ribnici. Tekme 21. kroga NLB lige so se sicer začele v sredo, ko je Gorenje s 30:21 odpravilo Dol Hrastnik. Včeraj (petek) sta bili na sporedu tekmi Trimo-Loka in Koper-Dobova. V prvi so s 25:22 slavili Trebanjci, v drugi s 36:23 Primorci. Ostali obračuni bodo na sporedu drevi (sobota). Vinarji, ki so v prejšnjem krogu na kolena spravili aktualne državne in pokalne zmagovalce celjske Pivovarje, bodo gostovali pri Mariboru. Organizator Igre Tilen Kosi se strinja, da je zmaga proti Celju dodatna motivacija za ekipo Jeruzalema Ormoža. Tekma se v dvorani Lukna začenja ob 20h30. Ogledali si jo boste lahko tudi v neposrednem televizijskem prenosu. Modri dres je oblekel 20-letni Celjan Gregor Ocvirk, ki je nazadnje igral za skopski Vardar in bo ob kratki klopi dobrodošla okrepitev Vinarjev. Preostala današnja para sta: Ribnica-SVIŠ in Celje-Krka. Vinarji bodo proti Riko Ribnici v zadnjem krogu rednega dela 1. NLB lige igrali v soboto 16. marca ob 19h v Ljutomeru. AK

V četrtek je v Ljubljani potekalo Državno tekmovanje osnovnih in srednjih šol v streljanju s serijskim in standard zračnim orožjem. Ekipo starejših učencev OŠ Ormož so sestavljali Jan Dogša, Nino Benjamin Kovačec in Domen Fafulić, ki so osvojili ekipno 1. mesto. Med posamezniki je Dogša zmagal, Kovačec je bil drugi, Fafulić osmi. Ekipo starejših učenk OŠ Ormož so sestavljale Nika Zidarič, Tina Prejac in Eva Petek in so osvojile ekipno 4. mesto. Med posameznicami je bila Zidaričeva 13., Petkova 20. in Prejačeva 21. Ekipo mlajših učencev in učenk so sestavljali Lucas Vočanec, Rok Škorjanec in Olivia Vočanec ter osvojili ekipno 3. mesto. Posamezno je bil Lucas Vočanec tretji, Škorjanec 12., Olivia Vočanec je zasedla 9. mesto v kategoriji mlajše učenke. V kategoriji mlajši učenci posamezno je nastopil tudi Tomaž Rudolf in osvojil 7. mesto, je sporočil vodja ekipe Darko Špacapan. AK

Sinoči (petek) ob 22.00 je v Cirkulanah,zagorela toplotna črpalka v kurilnici stanovanjske hiše. Lastniki so do prihoda gasilcev pogasili požar, ki je uničil toplotno črpalko in poškodoval kurilnico. Gasilci PGD Cirkulane in Bukovci so prezračili in pregledali prostore s termovizijsko kamero. Ob 00.28 je v Hlaponcih v občini Juršinci zagorela podrast. Gasilci PGD Polenšak in Gabrnik so požar na okoli 30 kvadratnih metrih pogasili in pregledali okolico požarišča. Ob 19.13 je v Malečniku zagorela suha trava na površini okoli 600 kvadratnih metrov. Ob 18.54 so gasilci GB Maribor in gasilci PGD Hotinja vas posredovali ob Letališki cesti v občini Hoče-Slivnica, kjer je zagorela podrast in suha trava v izmeri pol hektarja. Ob 17.47 je med naseljema Kapca in Mala Polana v občini Lendava gorela trava na obdelovalni površini. Požar, ki je zajel okoli 4000 kvadratnih metrov površine, so pogasili gasilci PGD Lendava in Kapca. Ob 14.29 so v Industrijski ulici v Murski Soboti trčila tri osebna vozila. Posredovali so gasilci PGD Murska Sobota, ki so na kraju usmerjali promet in odklopili akumulatorje na vozilih. V nesreči ni bilo poškodovanih. Ob 18.24 sta v naselja Grabonoš v občini Sveti Jurij ob Ščavnici trčili osebni vozili. V prometni nesreči se je poškodovala ena oseba. Gasilci PGD Gornja Radgona so zavarovali kraj dogodka, odklopili akumulatorja, nudili pomoč pri nalaganju poškodovanih vozil na vozilo avtovleke in očistili cestišče, so sporočili s Centra za obveščanje Ptuj.