LOKALNE NOVICE SOBOTA, 12.05.2018

Pred nedeljskim referendumom o zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške povezave Divača–Koper je ob polnoči začel veljati volilni molk. Do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev, domnevne kršitve volilnega molka pa je mogoče prijaviti dežurni službi notranjega ministrstva. Med volilnim molkom so prepovedane vse oglaševalske vsebine in druge oblike propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivcev na glasovanju. Tako je prepovedana vsakršna propaganda v medijih in elektronskih publikacijah, propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev, nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov s politično oglaševalsko vsebino, objavljanje videospotov oziroma oglasov ter druge vrste pozivanja volivcev, kako naj glasujejo. Prijave domnevnih kršitev volilnega molka bo sprejemala dežurna služba notranjega ministrstva. Danes od 19h do polnoči jih bodo sprejemali na telefonski številki operativno-komunikacijskega centra Generalne policijske uprave 080 12 00, enako velja tudi za nedeljo med polnočjo in 7. uro zjutraj. Danes in v nedeljo čez dan, med 7. in 19. uro, pa jih bo mogoče sporočati dežurni službi inšpektorata za notranje zadeve na številko 080 21 13. Za kršitelje so predvidene globe, ki za posameznike znašajo od 150 do 400 evrov, za odgovorno osebo organizatorja referendumske kampanje od 150 do 600 evrov ter za organizatorja kampanje od 700 do 3000 evrov. (rtvslo)

V sklopu priprave Celostne prometne strategije Občine Ormož je v minulem tednu potekala 3. Javna razprava in delavnica. Tokrat so predstavili prve ugotovitve splošne ankete o potovalnih navadah in zadovoljstvu občank in občanov s stanjem na področju prometa in mobilnosti v Občini Ormož ter rezultate samoocene ključnih deležnikov na področju prometa v občini. Vodja priprave strategije, Sebastjan Toplak je sicer omenil, da je anketo še vedno možno izpolniti, saj si želijo zajeti čim širše število občanov. Sledila je delavnica na kateri so na interaktiven način z udeleženci vrednotili možne strateške cilje in ukrepe ter vizijo bodoče Celostne prometne strategije. UM

V prostorih Osnovne šole Stanka Vraza je v petek potekal medobčinski kviz na temo Preprečevanje nezgod in prva pomoč za osnovnošolce občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž. Vsako leto kviz prireja Območno združenje Rdečega križa Ormož. Maja Botolin Vaupotič nam je povedala, da gre za tradicionalni kviz, ki ga praznujejo v tednu rdečega križa. Tema zadnja leta ostaja enaka in se tako imenuje Preprečevanje nezgod in prva pomoč. Sodelovalo je 13 ekip iz šestih osnovnih šol in ene podružnične. Na kvizu je bilo možno doseči 138 točk. Prvo mesto je osvojila ekipa OŠ Ivanjkovci, drugo ekipa iz OŠ Sveti Tomaž II, na tretjem mestu pa so pristali učenci OŠ Središče ob Dravi I.UM

Člani Zgodovinskega društva Ormož so se včeraj sestali na občnem zboru, ki je bil volilne narave. Predsednik društva, Tone Luskovič je najprej spomnil, da je leto 2018 devetnajsto leto aktivnega delovanja Zgodovinskeg društva na območju današnjih občin Ormož, Središče ob Dravi in Sv. Tomaž. Društvo so v tem času vodili Samo Simonič, Franc Krnjak, Robert Belec in omenjeni Tone Luskovič, ki je po treh mandatih izrazil željo, da vodenje društva preda v druge, mlajše roke. To mu ni uspelo, saj mu kljub velikim prizadevanjem ni uspelo najti naslednika. Tone Luskovič tako ostaja na čelu Zgodovinskega društva Ormož.UM

V Mladinskem centru Ormož se pridružujejo že 6. vseslovenski zelemenjavi. Na dogodku si je še do 18h mogoče med seboj izmenjavati domače pridelke, sadike, semena vrtnin, začimbne in okrasne rastline ter izkušnje iz prakse. PH

V središču Ptuja lahko znova srečate Zapeljivca in se z njim zapeljete. Gre za električno vozilo, ki vsak dan med 9. in 17. uro ponuja brezplačno vožnjo po starem mestnem jedru. S tem Mestna občina Ptuj spodbuja trajnostno mobilnost in ponuja obliko javnega prevoza tistim, ki nimajo lastnega prevoza. PH

Anže Ivanuš, ali krajše Anžo, prihaja iz Cunkovcev. Njegova slikarska zgodba se je začela pri štirih letih, ko so mu domači in sorodniki prinašali risarske in slikarske pripomočke, ki jih je vedno znova rad uporabljal in si z njimi širil obzorje domišljije. Njegova dela bodo na ogled postavili v Centru interesnih dejavnosti na Ptuju danes ob 18. uri. Razstava bo na ogled do 6. junija. PH

Rokometaši Jeruzalema Ormoža so sinoči (petek) v športni dvorani Hardek v tekmi 8. kroga NLB lige za obstanek gostili Maribor Branik. Zadnji letošnji lokalni derbi se je končal z delitvijo točk, rezultat je bil 23:23. Uvodne minute so bile izenačene, Vinarji so si po zadetku Cirarja v 8. minuti priigrali dva gola prednosti, 4:2. V 11. minuti je kapetan Čudić zadel za 5:3. V nadaljevanju Vinarji niso zatresli mreže Maribora kar osem minut, kar so gostje izkoristili iz z delnim izidom 0:5 povedli s 5:8. Ormožani so odgovorili z enako mero; po delnem izidu 5:0 so v 25. minuti po zadetku Ozmeca povedli z 10:8. Na odmor so z golom prednosti odšli gostje; prvi polčas se je končal z izidom 11:12. Drugi polčas je bil izenačen, saj si niti Ormožani, niti Mariborčani niso niti enkrat priigrali več kot gola prednosti. Ob tem velja izpostaviti, da so Vinarji zapravili veliko čistih strelov in da sta oba vratarja, domači Balent in gostujoči Djurica bila v odlični formi. V dramatični končnici je Vujović izenačil v 59. minuti na 22:22. Mariborčani so odgovorili z golom Jerenca, končni izid 23:23 pa je postavil Martin Hebar. Pri domačih je bil s sedmimi goli najboljši strelec Žuran, pri gostih jih je Sok dosegel pet. Do konca sezone ostajata še dva kroga. Rokometaši Jeruzalema Ormoža bodo v predzadnjem krogu gostovali v Šmartnem, za konec sezone jih čaka še domača tekma s Trimom. AK

Sinoči ob 21.18 je na avtocestnem počivališču Murska Sobota v smeri Lipovci–Murska Sobota zagorelo podvozje tovornega vozila. Gasilci PGD Murska Sobota so pogasili požar in tovorno vozilo pregledali s termovizijsko kamero, so sporočili z regijskega centra