LOKALNE NOVICE TOREK, 12.09.2017

V Bački Topoli je od petka do nedelje potekal že osmi Profest – festival avtorskega filma držav podonavske regije. Ta poteka v radijski in televizijski kategoriji, letos pa je tričlanska komisija ocenila 150 del. Razpisana tema je 'Lepota različnosti'. Tudi letos je sodeloval Radio Prlek z radijsko reportažo 'V odhodu – Tavozoban', ki jo je pripravil Boštjan Najžar in zanjo prejel priznanje za posebno kakovost avtorskega dela na temo 'Lepota različnosti'. Prvo nagrado v radijski kategoriji je prejela reportaža 'Bubamara' Dušanke Petrović z Radio-televizije Srbije, med televizijskimi pa reportaža 'S ruba pameti' Milane Majar z Radio-televizije Republike Srbske. Letos je bila prvič podeljena nagrada za poseben doprinos pri uveljavitvi in razvoju festivala Profest, ki sta jo je prejela Natalija Škrinjar in Ivan Obrenov. BN

Turistično društvo Središče ob Dravi je v letu 2017 vstopilo v vseslovenski projekt »2000 Zlatih zrn za novo tisočletje«, ki je prvič zaživel jeseni leta 1999 v Babincih, kjer so posejali prvih 2000 pšeničnih zrn, poimenovanih zlata zrna za novo tisočletje. Prireditev v sklopu projekta se seli iz kraja v kraj, letos že osemnajsto leto zapored. Prvo žetev so v Babincih opravili poleti leta 2000, ko so pridelek stehtali in iz najlepšega klasa izluščili zrna ter jih predali naslednjemu organizatorju, ki je prejetim zrnom dodal svojih 2000 zrn in jih posejal za žetev v naslednjem letu. Vsako sedmo leto se projekt ponovno vrne v Babince, med sodelujočimi skupinami pa so se v teh letih spletle trajnejše vezi medsebojnega sodelovanja. Tako so v letošnjem letu na vrsto prišli tudi Središčani, ki so svoja zlata zrna posejali v soboto, na praznik buč, na njivi, ki ima obliko buče, pod središko kapelo. Častna občanka, Otilija Kolarič, je pod budnim očesom gospodarja, Dušana Žinka, skrbno posejala vseh 3091 zlatih zrn, da bo pridelek naslednje leto, kar se da večji, gospodar pa je obljubil, da bo skrbno negoval in vzgajal klasje. Prihodnje leto, julija 2018, bodo v času žetve skrbno poželi in očistili pridelek ter izbrali klas, ki bo obrodil največ semen. Zrna bodo natančno prešteli ter jih slavnostno predali v roke naslednjemu organizatorju setve in žetve, in sicer Turističnemu društvu Selnica ob Dravi. (vir: Lea Rajh)

Gasilska zveza Ormož je v nedeljo pripravila občinsko gasilsko tekmovanje po Matevžu Hacetu na regijskem vadbenem poligonu v Ormožu. Tekmovanje je potekalo tudi za sosednji gasilski zvezi Sveti Tomaž in Središče ob Dravi. Iz GZ Ormož je pri pionirkah tekmovala enota iz PGD Miklavž pri Ormožu. V kategoriji pionirjev je tekmovalo 6 ekip. Tretje mesto je dosegla ekipa PGD Ivanjkovci, drugo PGD Loperšice in prvo PGD Miklavž pri Ormožu. V kategoriji mladink je tekmovala ekipa iz PGD Miklavž pri Ormožu, pri mladincih pa ekipa iz PGD Bresnica. Iz GZ Sveti Tomaž je le pri pionirkah tekmovala ekipa iz PGD Trnovci. Pri pionirjih Gasilske zveze Središče ob Dravi je le tekmovala ekipa iz PGD Središče ob Dravi. Prvi dve ekipi iz vsake kategorije se uvrstita na regijsko tekmovanje, ki bo 7. oktobra. Tako pri starejših gasilkah kot tudi starejših gasilcih je iz GZ Ormož sodelovala le ekipa iz PGD Cvetkovci. V kategoriji članic A je sodelovala ekipa iz PGD Ivanjkovci. V kategoriji člani A sta tekmovali dve enoti. Enota PGD Loperšice je osvojila drugo, enota PGD Cvetkovci pa 1. mesto. V kategoriji starejše gasilke je iz GZ Sveti Tomaž nastopila ekipa iz PGD Trnovci. GZ Središče ob Dravi v članskih kategorijah ni imela tekmovalnih enot. Tudi pri teh enotah sta se prvi dve najboljši ekipi iz vsake kategorije uvrstili na regijsko tekmovanje, ki bo 8. oktobra. Tako mladinsko kot tudi člansko regijsko tekmovanje bo na regijskem vadbenem poligonu v Ormožu. NF

OŠ Ivanjkovci je z Društvom mladine Ivanjkovci in krajevno skupnostjo organizirala športno soboto. Učenci so s starši in drugimi spremljevalci kolesarili, hodili ali tekli. Tekači so tekli na en ali pet kilometrov, kolesarji so kolesarili v smeri Stanovna, Žvaba in po Lahoncih nazaj v Ivanjkovce, pohodniki pa so malo krajšo pot prehodili v obratni smeri. Na koncu so vsi učenci dobili medalje. Po malici na prostem je raper Zlatko zaključil športni dan. To soboto bo Zlatko nastopil v ormoškem Unterhundu skupaj s Klemnom Klemnom in Recyclemanom. Trije kralji bodo nastopili ob 21h. KŠ

Po poletnem premoru se 13. septembra znova začenjajo filmske čajanke, ki jih pripravlja Mestni kino Ptuj. Program je v prvi vrsti namenjen upokojencem, ki si bodo lahko ogledali filme za zrelo občinstvo, se sladkali in pili čaj. Na prvi Filmski čajanki sezone 2017/18, ki bo jutri, si bodo ob 11. uri ogledali francoski film Noro veselje. PH

Domača sezona z malokalibrskim orožjem se je zaključila s 27. državnim prvenstvom na 50 metrov, ki ga je organiziralo Strelsko društvo Svečina na strelišču Gaj Pragersko. Odlično so se odrezali ormoški strelci, saj so člani Kovinarja skupno dosegli 4. mesto v državi z dvema zlatima, štirimi srebrnimi in dvema bronastima kolajnama, strelci Tovarne sladkorja Ormož pa so k tem dodali še eno srebrno kolajno. V soboto sta nas najprej razveselili Petra Vernik in Urška Kuharič, ki sta s puško leže osvojili 1. in 2. mesto, v nedeljo pa še Kevin Venta s srebrom v streljanju s pištolo in Urška Kuharič s še eno srebrno kolajno s puško v kategoriji 3x20. Ekipno so strelci Kovinarja osvojili bronasti kolajni s puško 60 leže in pištolo, s puško 60 leže med članicami pa so bile ormoške strelke brez konkurence, saj je šlo 1. mesto Kovinarju, 2. pa Tovarni sladkorja Ormož. Strelke Kovinarja so nato prejele še srebro v streljanju 3x20. Najuspešnejši so letos bili strelci ljubljanske Olimpije, ki so osvojili kar 5 zlatih kolajn. AM

Minuli konec tedna so se člani Atletskega kluba Ormož ponovno udeležili nekaterih tekmovanj, kjer so dosegli odlične rezultate. V petek in soboto je potekalo Prvenstvo Slovenije za pionirje in pionirke U-16, na katerem je Zala Cunk v metu diska z metom 32,5 m osvojila 2. mesto in zatem v metu krogle z rezultatom 12,45 m 1. mesto. V soboto pa se je Mateja Pokrivač udeležila Atletskega pokala Slovenije v Novi Gorici, kjer je na 800 m s časom 2:11,01 zasedla 3. mesto. 2. septembra pa je potekal supermaraton Celje–Logarska dolina, kjer so nastopili trije člani. Marko Bratuša je s časom 3:09,51 med 47-imi tekači zmagal, Stanko Roškar je bil peti, Rudolf Majcen pa deseti. AM

Minuli konec tedna je bil odigran 2. krog pomurske asfaltne lige v malem nogometu. Športno društvo Ivanjkovci-Lordi so v petek doma premagali ŠD Pristava s kar 11:1. V soboto so Beltinci prav tako doma premagali Muro Krog z 9:2. V nedeljo sta bili odigrani še preostali tekmi. Panonska je s 5:3 premagala Lipovce. ŠD Krim Mala Nedelja je doma izgubilo proti KMN Caffe Perla z 1:4. Ekipa Bangladeša je bila tokrat prosta. Na lestvici s šestimi točkami vodita ekipi ŠD Ivanjkovci-Lordi in KMN Beltinci, sledi Caffe Perla. NF

V soboto je v Ljutomeru potekal tradicionalni turnir v ulični košarki Basket na placi, ki se ga je udeležilo 11 ekip. Zmagala je ekipa Geza pub Beltinci, ki igra tudi v madžarskem državnem prvenstvu. Drugo mesto je osvojila ekipa Kronos iz Velenja, ki je v finalu proti beltinškim košarkarjem izgubila s 15:7. AM

Ormoški policisti so bili včeraj (ponedeljek) ob 8.40 obveščeni o tatvini denarnice iz stanovanjske hiše na Svetinjah.

Ob 9.30 so pri kontroli ukrepa prepovedi približevanja storilcu iz okolice Ormoža izdali plačilni nalog zaradi kršenja te prepovedi ter mu ukazali, da se odstrani iz kraja.

Ob 12. uri jih je krajan Lahoncev obvestil, da se po vasi prevaža ženska, ki ponuja v prodajo detektorje ogljikovega monoksida ter pri tem navaja, da ima dogovor z Gasilsko zvezo Slovenije, kar pa ne drži. Ženske niso izsledili, občanom pa svetujejo, da so previdni pri postopkih z raznimi »prodajalci«.

Ob 13.55 je patrulja na glavni cesti oz. na nadvozu v Pušencih, našla pet zategovalnih pasov/trakov za tovor, še nekaj drugačnih zategovalnih vrvi in devet črnih varnostnih plastik za tovor. Najdeno imajo na policijski postaji.

Ob 20.05 uri so na glavni cesti v Mihovcih pri Veliki Nedelji ustavili in kontrolirali voznika osebnega avtomobila. Pred tem je prevozil rdečo luč na prehodu ceste čez železniško progo. Med postopkom so ugotovili, da je vozil pod vplivom alkohola. Zaradi kršitev so mu izdali plačilni nalog, začasno odvzeli vozniško dovoljenje in mu prepovedali nadaljnjo vožnjo.

V tem tednu poteka poostren nadzor uporabe varnostnih pasov.