LOKALNE NOVICE TOREK, 12.11.2019

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor poleg zdravnikov primanjkuje tudi delavcev zdravstvene nege. V zadnjih petih letih se je število zaposlenih v zdravstveni negi sicer povečalo za več kot 300, a jim še vedno manjka 25 odstotkov ljudi. Težave imajo tudi v ptujski bolnišnici, a kader za zdaj uspešno nadomeščajo z razpisi, poroča STA.

V graški družbi Magna Steyr, ki ima podružnico tudi v Hočah, naj bi brez dela ostalo 1800 zaposlenih, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA, ki se sklicuje na časnik Kurier. Razlog za odpuščanja, ki jih v Magni niso niti potrdili niti zanikali, naj bi bilo splošno ohlajanje avtomobilskega sektorja. (STA)

V Podgorcih so minulo nedeljo obeležili 200 let šolstva. Takrat poimenovana OŠ Sv. Lenarta pri Veliki Nedelji se je ustanovila med leti 1817 in 1819. Kmetje so si namreč svoje otroke želeli izobraziti v računstvu, branju in pisanju. Enorazredna šola je bila ustanovljena leta 1819. V dvorazrednico se je razširila leta 1891. V štirirazrednico se je razširila jeseni leta 1912, z odlokom deželnega šolskega sveta v Gradcu. Leta 1927 se je razširila v petrazrednico in leta 1934 v šestrazredno osnovno šolo. Kasneje so se razredi večali zaradi porasta šoloobveznih otrok, je zapisano v raziskovalni nalogi, ki so jo ob tej priložnosti pripravili učenci. UM

Tradicionalno martinovanje na Ptuju je letos zaznamovalo kronanje že 8. Ptujske vinske kraljice Monike Kovačič. Ptujska vinska kraljica je mandat prejela od 7. Ptujske vinske kraljice Eve Gašperšič in bo kot vinska kraljica Ptuj promovirala prihodnji dve leti. Ob tem so izpostavili jubilejno leto 2020, ko bo v februarju potekalo že 60. Kurentovanje, hkrati pa mineva 20 let od inavguracije prvega princa karnevala Gašperja I. PH

Na Ljudski univerzi Ormož se boste po novem lahko usposobili za turističnega vodnika ali informatorja po turistični destinaciji Jeruzalem Slovenija. V 35-urnem tečaju bodo udeleženci pridobili vsa potrebna znanja in spretnosti, da bodo turiste suvereno vodili po naši regiji ali jim svetovali kot informatorji. Zaradi velikega zanimanja bodo tečaj izvedli v dveh skupinah. Prva je z izobraževanjem že pričela, druga skupina z delom pričenja januarja. UM

Jutri (sreda) se bo v Mariboru začel Karierni sejem namenjen osnovnošolcem, njihovim staršem, učiteljem in strokovnim delavcem na področju karierne orientacije mladih. Potekal bo od 8. do 19. ure, v Športni dvorani Ljudski vrt. Ob 16. uri bo organizirano predavanje na temo karierne orientacije mladih s posebnimi potrebami, ob 17. uri bo sledilo predavanje o splošni karierni orientaciji. Delodajalce bosta predstavili Štajerska gospodarska zbornica ter Območna obrtno-podjetniška zbornica Maribor. PH

Minuli konec tedna so bile na sporedu tekme 7. kola v 1. slovenski futsal ligi (1. SFL).V jubilejni, 25. sezoni je prinesel popoln izkupiček domačinom. Dobovec je s 6:4 porazil Litijo, Siliko s 4:2 Bronx, Stripy Ptujčane (9:3), KMN Tomaž Šic Bar pa s 4:0 Sevnico. Do prve zmage v sezoni je prišel tudi povratnik v elitno druščino KMN Tomaž Šic Bar. Varovanci trenerja Mateja Gajserja so na domači tekmi v Ljutomeru v petek s 4:0 porazili Sevničane, svoj prvi gol v sezoni je dosegel Darijo Dragosavac, ki je že v 2. minuti načel gostujočo mrežo. Prvi polčas se je končal z izidom 2:0; za Peteline je v 18. minuti zadel še Klajnšek. Tudi v nadaljevanju srečanja so bili varovanci trenerja Mateja Gajserja boljši nasprotnik in so svojo premoč kronali še z dvema zadetkoma. za 3:0 je v 30. minuti zadel Gašparič, minuto kasneje je končni izid 4:0 postavil Urban Senekovič.

S prvo zmago v sezoni so se Petelini povzpeli na 7. mesto prvenstvene lestvice; imajo 4 točke. Vodi Dobovec z 18, na drugem in tretjem mestu sta Stripy in Litija s 13 točkami. V 8. krogu se bodo Petelini v sosedskem obračunu pomerili s Ptujčani, ki so si letošnji nastop v elitni druščini izborili po tem, ko so lani v 2. SFL osvojili 2. mesto. Srečanje se bo v Športni dvorani Ljudski vrt začelo v petek (15.11.) ob 20. uri.

Nogometaši v ligi MNZ Ptuj, člani 1. razred, so minuli konec tedna igrali tekme zadnjega jesenskega kola. V 12. krogu sta ekipi Središča ob Dravi in Ormoža ponovno ostali praznih rok.

Ormožani so v soboto gostovali pri Podlehniku in vpisali poraz z 2:1. Prvi polčas so pred kakšnimi dvajsetimi gledalci po zadetku Močnika v 34. minuti z 1:0 dobili gostitelji. V drugem polčasu je Trafela v 70. minuti povišal na 2:0. Ormožanom je po zadetku Šuena v 83. minuti za končnih 2:1 uspelo omiliti poraz.

Nogometaši Središča so v soboto gostovali pri Rogoznici. Pred kakšnimi štiridesetimi gledalci so gostitelji 1. polčas dobili s 3:1, srečanje se končalo s 4:1. Domači so po zadetkih Zorka in Horvata že v 5. minuti povedli z 2:0. Podhostnik je v 21. minuti vodstvo povišal na 3:0. Središčani so edini zadetek na srečanju dosegli v 40. minuti, ko je bil natančen Vočanec. V drugem delu srečanja je za končnih 4:1 v 70. minuti zadel Lebar.

Jesenski prvak je ekipa Skorbe, ki bo s 23-imi točkami prezimila na 1. mestu prvenstvene lestvice. Z dvema točkama manj je druga Gorišnica, tretji je Majšperk ima 16 točk. Ormožani in Središčani bodo prezimili na repu prvenstvene lestvice. Nogometaši Ormoža imajo na 8. mestu 10 točk, nogometaši Središča zadnjem, 9. mestu, 9. točk.

Ormoški policisti so včeraj v Ormožu zbirali obvestila, saj je neznanec onemogočal vstop v prostore v eni od stavb v Ormožu. Pred 14. uro so bili obveščeni, da po vasi Godeninci hodijo veliki psi in preganjajo domače živali, ter na vrtovih uničujejo vrtnine. Na podlagi izjav prič in zbiranja obvestil so našli lastnika. Sledi postopek zoper kršitelja po Zakonu o zaščiti živali. Popoldne so še v naselju Gomila pri Kogu obravnavali poškodovanje tuje stvari.